سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

نگران تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا نیستیم

وزیر نفت با بیان اینکه نگران تحریم نفت از سوی اتحادیه اروپا نیستیم، افزود: به کشورهای غربی که بعد از شش ماه می‌خواهند نفت ایران را تحریم کنند، اعلام می‌کنیم که از همین امروز هم می‌توانند این تصمیم را اجرا کنند زیرا نگران این امر نیستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت (MOP)، مهندس رستم قاسمی درنشست خبری امروز(شنبه – ۱۵ بهمن) که در ساختمان مرکزی این وزارتخانه برگزار شد، با گرامی‌داشتن  یاد و خاطره امام خمینی(ره) و تبریک سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تشریح تاثیر این واقعه تاریخی در دگرگونی‌های بسیاری از کشورها، تصریح کرد: کشورهای غربی به‌خصوص امریکا بعد از ۳۳ سال هنوز نتوانسته‌اند خود را با رفتارهای ایران همسو کنند.

وی با بیان اینکه ایران سال‌هاست که از سوی امریکا تحریم شده است، خاطرنشان کرد: ایران بر خواسته‌های بر حق خود همچون استقلال علم و فناوری پافشاری خواهد کرد، همچنین امیدواریم پس از سال‌های متمادی که از این پافشاری می‌گذرد، امریکا تعامل بیشتری با ایران برقرار کند زیرا ما کوتاه نخواهیم آمد.

مهندس رستم قاسمی گفت: امیدواریم اروپائیانی که تسلیم خواسته آمریکا شده‌اند، در زمان مشخص شده در تصمیم خود تجدیدنظر کنند زیرا تاثیراین تصمیم، اثرات اقتصادی ناگواری برجای خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه بدهی بابت فروش نفت به اروپائی‌ها نداریم، تصریح کرد: نگران فروش نفت نیستیم زیرا فقط ۱۸ درصد از کل نفت ایران به اروپا صادر می‌شود که برای این مقدار هم مشتری زیادی داریم.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه هیچ نفتی در دریا و انبارهای ذخیره‌سازی نداریم، تبیین کرد: کشورهای مختلفی متقاضی نفت ایران هستند که در حال امضای قراردادهایی با آنها هستیم.

وی در پاسخ به این پرسش که شنیده شده صادرات نفت‌خام به برخی از کشورهای اروپایی قطع خواهد شد، توضیح داد: به طور قطع صادرات به برخی از این کشورها قطع خواهد شد که در این مورد بین مجلس شورای اسلامی و دولت هیچ اختلاف نظری وجود ندارد. اگرچه ایران به سمتی پیش می‌رود تا وابستگی به نفت کمتر شده وهمین امر در بودجه سال ۱۳۹۱ نیز دیده شده است.

مهندس قاسمی در خصوص بستن تنگه هرمز در صورت تحریم، افزود: تنگه هرمز بحثی سیاسی است و ایران به دنبال تشنج در منطقه نیست.

وی با بیان اینکه اساسنامه اوپک اجباری نیست ولی بر این اساس لازم است اعضاء منافع یکدیگر را حفظ کنند، ادامه داد: اگرچه روابط ایران با اعضاء اوپک خوب است اما در این باره از رئیس اوپک خواستیم تا این اعضاء در مبادلات و تجارت حق یکدیگر را رعایت کنند و امیدواریم عربستان نیز به این خواسته ما احترام بگذارد.

وزیر نفت با اشاره به این مطلب که  ایران در شرایط سخت جنگ تحمیلی و بمباران نفتکش‌ها نیز توانست اقتصاد را مدیریت کند، خاطر نشان کرد: اکنون دوستان خوبی در جهان داشته و از امکانات و ابزار مناسبی برخورداریم و تولید نیز هرساله نسبت به قبل بیشتر می‌شود ولی اگر هم تولید کمتر داشته باشیم، می‌توانیم به خوبی اقتصاد کشور را اداره کنیم.

وی افزود: اروپائی‌ها می‌توانند نفت ایران را نخرند اما عدم وجود نفت ایران باعث تشنج در بازار جهانی نفت خواهد شد که هزینه آن را مردم اروپا متحمل می‌شوند، اگرچه آنها در ایجاد این شرایط نقشی نداشته‌اند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۰۷۳۱۹ بازدید