سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

رونمایی از ۱۰ هزار کنتور هوشمند گاز ساخت داخل در دهه فجر

۱۰ هزار کنتور هوشمند گاز تولید داخل در دهه فجر انقلاب اسلامی رونمایی می شود.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان این که فرآیند طراحی و ساخت این کنتورها را شرکت های ایرانی انجام داده اند، به خبرنگار شانا گفت: کنتورهای هوشمند ساخته شده در کشور، ضمن صرفه جویی ۲۵ درصدی در خرید آنها، ‌با مشابه خارجی خود نیز رقابت می کند.

مجتبی شیخ بهایی گفت: طرح کنتورهای هوشمند با نصب ۱۰ هزار دستگاه از این نوع کنتورها (دو پایلوت پنج هزار تایی) در استان تهران اجرایی شده است.

وی رونمایی از کنتورهای هوشمند در دهه فجر امسال را مجوزی از سوی شرکت ملی گاز برای تولید انبوه این محصول در داخل کشور برشمرد و گفت: هم اکنون دو شرکت ایرانی در این زمینه فعالیت می کنند و چهار شرکت دیگر نیز قابلیت تولید این نوع کنتورها را دارند.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان این که آزمون های دی سی و ان سی سی، همچنین مراحل پدافند غیرعامل در ساخت کنتورهای هوشمند اجرا شده است، ‌اظهار کرد: با رونمایی از این کنتورها که مورد تایید شرکت ملی گاز ایران است، ایران در زمره معدود کشورهای تولید کننده کنتورهای هوشمند قرار خواهد گرفت.

به گفته شیخ بهایی، تولید ۱۰ هزار کنتور هوشمند دیگر به وسیله شرکت های ایرانی در شرکت ملی گاز ایران تصویب شده است.

به گزارش شانا، طرج استفاده از کنتور هوشمند به جای کنتور معمولی،‌ یکی از طرح های مهم شرکت ملی گاز ایران است که براساس آن در قالب یک دوره پنج ساله ۱۰۰ هزار دستگاه از این نوع کنتورها در استان های تهران، اصفهان، همدان و مشهد نصب خواهد شد.

افزایش اطمینان در سامانه های اندازه گیری گاز، جلوگیری از تخلف های احتمالی، کنتورخوانی از راه دور و‌ مدیریت مصرف در شرایط اضطرار، از مزیت های کنتورهای هوشمند است.

امکان قطع گاز یا کاهش جریان آن از مراکز بهره برداری، اعمال نرخ های متفاوت در ساعت های مختلف شبانه روز، امکان خرید اعتباری به وسیله مشترکان، همچنین امکان دسترسی مشترکان به اطلاعات مصارف با اتصال به مرکز اطلاعات شرکت های گاز استانی و‌ امکان تسویه گازبهای روزانه مشترکان، از دیگر مزایای کنتورهای هوشمند است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۰۹۳۶۲ بازدید