سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

سومین نمایشگاه تخصصی نفت خوزستان آغاز به کار کرد + متن پیام وزیر نفت

صبح امروز، سومین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خوزستان با هدف تقویت ساخت داخل و بومی‌سازی تجهیزات صنعت نفت، با قرائت پیام وزیر نفت آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، در پیام مهندس رستم قاسمی وزیر نفت به سومین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز ، پالایش و پتروشیمی خوزستان که توسط اسحق رویور مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت قرائت شد، آمده است:

“صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان تولید انرژی در جهان، سهم مهمی در توسعه صنعتی دنیای امروز داشته و از این حیث مهم‌ترین مزیت اقتصادی کشور ما نیز محسوب می‌گردد.

از آنجا که مهم‌ترین زیر ساخت‌ها و بنیان‌های اقتصادی جهان و به تبع آن کشور عزیز ما ایران، به نوعی مرتبط و متکی به نفت و فرآورده‌های نفتی است، هرگونه جهش و تحول در زمینه خودکفایی این صنعت عظیم، بر توسعه و پیشرفت سایر بخش‌ها نیز تاثیر مثبت و مستقیم داشته و دستاوردهای ارزشمندی را نصیب کشور خواهد نمود.

براین اساس، وزارت نفت با آگاهی از ماموریت و رسالت خطیر خود در توسعه اقتصادی کشور و نیز با در نظر گرفتن جایگاه خویش در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴، افزایش توان و ظرفیت تولید نفت‌خام و گاز و محصولات پایین‌دستی و خودکفایی در تولید دانش، تکنیک، ساخت کالا و تجهیزات مورد نیاز را در صدر برنامه‌های خود قرار داده و مصمم است تا با اتکاء  به تجربه‌ای صد ساله، نیروی انسانی کار آزموده و پژوهش و برنامه‌ریزی، تمام ظرفیت‌های دستیابی به این مهم را فراهم نماید.

بدون شک طی سه دهه گذشته نیز گام‌های بلندی در زمینه دستیابی به این هدف مهم، برداشته شده و طرح‌های عظیمی با اتکای به توان و تخصص نیروهای داخلی به اجرا درآمده است، با این وجود، قطع کامل رشته‌های وابستگی در این زمینه، نیازمند جد و جهد و در یک کلام “جهاد اقتصادی” است.

آنچه موجب مباهات و البته مایه امیدواری است، نیروی انسانی متخصص، متعهد و متخلق به اخلاق و روحیه بسیجی شاغل در صنعت نفت و نیز استعداد و توان فوق‌العاده بخش خصوصی برای رفع نیازهای اساسی این صنعت راهبردی در کوتاه‌ترین زمان می‌باشد.

پیشرفت‌های حاصله در این زمینه از جمله ساخت تجهیزات راهبردی صنعت نفت، بیانگر این واقعیت است که ما در زمینه عبور از تنگناهای اجرای پروژه‌ها، تامین کالا و تجهیزات، شعار “می توانیم” را به اصل بی تردید ” ما توانستیم” بدل نموده‌ایم.

در این میان مناطق نفتخیز جنوب با مرکزیت استان زرخیز خوزستان، از یک سو به عنوان مولد و منشا و سرآمد تولید نفت کشور و از سوی دیگر به عنوان خط اول استقامت و پایمردی،  الهام بخش اراده و ایثار و عبور از گردنه‌های صعب‌العبور استمرار تولید نفت در دوران دفاع مقدس بوده است.

این شرکت همچنین به عنوان میراث‌دار یکصد سال تلاش و تجربه در صنعت نفت، یکی از پیشگامان توسعه خودکفایی و ساخت کالا بوده که در برهه زمانی فعلی نیز این نقش راهگشا و مسئولیت خطیر را پیگیری می‌نماید.

بدون شک سومین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز ، پالایش و پتروشیمی خوزستان که با هدف جلب و جذب شرکت‌های توانمند داخلی و ایجاد تحرک، نشاط و پویایی در سازندگان تجهیزات صنعت نفت، برگزار می‌شود، فرصتی مغتنم و ظرفیتی مناسب است تا از طریق آن  تعاملات رو در روی شرکت های بزرگ نفتی به (عنوان بخش دولتی)، و سازندگان برتر کشور (به عنوان بخش خصوصی)، به تفاهم و تشریک مساعی برای رفع نیازمندی‌های کالا و خدمات منجر و منتهی شود.

با امید به تعالی کشور عزیز اسلامی و ترقی صنعت عظیم نفت به دست توانای متخصصان داخلی، توفیق روزافزون صنعتگران دلسوز و متعهد این مرز و بوم را از خداوند متعال مسئلت نموده و از تلاش ارزشمند و همت والای  برگزارکنندگان و شرکت کنندگان در این رویداد مهم صنعتی، صمیمانه قدردانی می‌نمایم.”

براساس این گزارش، فراهم سازی زمینه های لازم برای ارائه توانمندی های صنعتگران، سازندگان و تامین کنندگان کالای صنعت نفت کشور همچنین شناسایی نیازهای کارفرمایان و ایجاد هم افزایی میان آنان، از جمله اهداف این نمایشگاه است.

رونمایی نخستین توربین گازی ساخت داخل، امضای تفاهم نامه همکاری میان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، استانداری خوزستان، انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان و شرکت شهرک های صنعتی استان، مبادله قراردادهای ساخت قطعات و تجهیزات صنعت نفت میان مناطق نفت خیز جنوب و سازندگان داخلی به ارزش ۳۰۰ میلیارد ریال و برگزاری نشست های تخصصی راهکارهای عملی حمایت از ساخت داخل از جمله برنامه های این نمایشگاه است.

در این نمایشگاه که شرکت‌های بزرگ تولیدی و شرکت‌های تابع وزارت نفت حضور دارند. شمار شرکت‌های سازنده و تولیدکنندگان داخلی در نمایشگاه سوم نسبت به دومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خوزستان ۴۰ درصد افزایش دارد و توانمندی‌های خود را در فضایی به وسعت ۳۰ هزار متر مربع به نمایش خواهند گذاشت.

این استان با در اختیار داشتن منابع نفت، گاز و صنایع جانبی وابسته، حدود ۷۰ درصد اقتصاد کشور را در خود جای داده است و پایتخت انرژی کشور شناخته می شود.

درسومین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خوزستان که از امروز تا ۱۲ بهمن ماه جاری در اهواز ادامه خواهد داشت، ۲۰۰ شرکت بزرگ از سازندگان داخلی حضور دارند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۳۷۳۱۹ بازدید