سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

پالایشگاه ایلام پایداری گازاستانهای غرب کشور را در زمستان تضمین می کند

پالایشگاه گاز ایلام با فرآورش روزانه هفت میلیون مترمکعب گاز ترش، پایداری و تامین گاز استان های سردسیر غرب کشور را در زمستان امسال مطمئن تر کرده است.

سرپرست پالایش گاز ایلام با بیان اینکه این پالایشگاه خوراک فرآورشی خود را از حوزه تنگ بیجار دریافت می کند، به خبرنگار شانا گفت: روزانه ۵٫۸ میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه گاز ایلام شیرین سازی و با خط لوله ۳۰ اینچی به شبکه سراسری تزریق می شود.

اکبر زاده  گفت: بیشترین تاثیر گاز فرآورش شده در این پالایشگاه در استان های ایلام، کرمانشاه، کردستان و تا اندازه ای همدان آشکار و محسوس است.

وی با بیان اینکه تلاش این مجموعه پالایشگاهی ارسال بدون وقفه و با کیفیت گاز به استان ایلام و استانهای همجوار آن است، افزود: قدردانی مدیران عامل شرکت های گاز ایلام، کردستان و کرمانشاه از تامین گاز با کیفیت در این پالایشگاه و رضایت مشترکان این استان ها  نقطه قوتی در خدمت رسانی و تلاش بیشتر در این زمینه است.

پالایشگاه ایلام، آماده برای زمستان امسال

سرپرست شرکت پالایش گاز ایلام درباره آمادگی پالایشگاه گاز ایلام در زمستان امسال نیز گفت: با توجه به بازبینی های لازم در نیمه نخست سال، این پالایشگاه برای تامین گاز استان های یاد شده با تمام ظرفیت فرآورشی (۶٫۸) میلیون مترمکعب در روز آماده است.

اکبر زاده با بیان اینکه فرآورش گاز در این پالایشگاه به دلیل ترشی آن در مقایسه با دیگر پالایشگاه های گاز از ویژگی های خاصی برخوردار است، گفت: مقدار هیدورژن سولفوره (H2S) گاز دریافتی پالایشگاه ایلام ۳۷ هزار پی پی ام (قسمت در میلیون) است که از ترشی بالای آن حکایت دارد.

ایجاد ارزش افزوده از تولید گوگرد و میعانات گازی

سرپرست شرکت پالایش گاز ایلام گوگرد،‌ میعانات گازی و برش های هیدورکربوری سنگین تر (پروپان، بوتان و پنتان) را از دیگر محصولات جانبی پالایشگاه گاز ایلام برشمرد و گفت: هم اکنون روزانه ۳۴۰ تن گوگرد و ۱۳۰۰ متر مکعب میعانات گازی در پالایشگاه گاز ایلام تولید می شود.

وی گوگرد و میعانات گازی را جمله محصولات مهم و سود آورخواند گفت: با توجه به بهره برداری واحد دانه بندی گوگرد این پالایشگاه در آینده نزدیک،‌ گوگردها تولید به صورت دانه بندی و بنتونیت فرم دهی و به بازار مصرف عرضه خواهد شد.

به گفته اکیر زاده میعانات گازی نیز که خوراک پتروشیمی ها ار سویی و قابل صدور به بازارهای مصرف از سویی دیگر است، می تواند درآمد قابل توجهی را برای کشور رقم زند.

دورنمای پالایشگاه ایلام با اجرای طرح توسعه آن در آینده نزدیک

سرپرست شرکت پالایش گاز ایلام تصریح کرد: به منظور افزایش حجم فرآورش گاز و محصولات جانبی آن،‌طرح توسعه دیگری نیز پیش بینی شده است که این طرح با مدیریت شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اجرایی خواهد شد.

وی گفت: با اجرایی شدن فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه گاز ایلام، ظرفیت فرآورش گاز و تولید محصولات جانبی(گوگرد و میعانات گاز) افزایش ۵۰ درصدی خواهد داشت.

اکبز راده فرآورش روزانه گاز در فاز دوم را  ۱۰٫۲ میلیون مترمکعب، مقدار تولید میعانات گازی ۱۸۰۰ متر مکعب و میزان تولید گوگرد را نیز ۵۶۰ تن در روز اعلام کرد.

وی تنوع تولید محصولات یادشده (به صورت یکجا) از را دیگر ویژگی های پالایشگاه گاز ایلام برشمرد و گفت: همه آنچه که در همه پالایشگاه های کشور تولید می شود،‌ در این پالایشگاه یکجا تولید می شود.

به گزارش شانا، پالایشگاه گاز ایلام با هدف تقویت فشار گاز استان های غربی کشور و تامین خوراک پتروشیمی این استان در ۳۵ کیلومتری شهر ایلام و ۱۲ کیلومتری شهرستان چوار احداث شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۱۸۴۰۰ بازدید