سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

کاهش ۴۰ در صدی آب مصرفی پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد خانگیران

با انجام طرح بهینه سازی مصرف آب در پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد خانگیران، ۶۵۰ متر مکعب در روز مصرف آب این پالایشگاه کاهش یافت که این میزان برابر با ۴۰در صد از کل مصرف این واحد صنعتی است.

مهدی گوگل؛ کارشناس مرکز تحقیقات انرژی پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب افزود :همزمان با اجرای طرح بهینه سازی مصرف آب در ” پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد خانگیران ، طرح دیگری در پالایشگاه فوق به منظور ” بالانس بخار فشار پایین ” اجرا شد که نتیجه آن جلوگیری از اتلاف ۵۰ تن در ساعت بخار فشار پایین در این پالایشگاه است.

وی در مورد طرح و مدل بهینه سازی مصرف آب توضیح داد: بعد از مدلسازی شبکه آب و پساب و با وارد کردن سیستم تصفیه انتخاب شده دراین مدل ،‌تمامی آب های دورریز بازیافت شد و مورد استفاده مجدد قرار گرفت.

گوگل یادآور شد: تا قبل از اجرای این پروژه، تمامی این پساب ها از سیستم خارج می شد و  آلودگی های زیست محیطی فراوانی به همراه خود ایجاد می کرد.

وی گفت: آب های بازیافتی در طرح بهینه سازی مصرف آب در ” پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد خانگیران ،در مصارف دیگر مانند برج های خنک کننده مورد استفاده مجدد قرار گرفت.

گوگل تصریح کرد: اجرای طرح بهینه سازی مصرف آب در ” پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد خانگیران خود مستلزم خارج سازی برخی سیستم های قدیمی از مدار بود، بنابراین سیستم های Evaporaor به طریقه standby از خط خارج و سیستم های تصفیه دیگری برای تامین آب Boiler Feed Water طراحی شد که این اقدامات تاثیر شگرفی را در کاهش مصرف آب به همراه داشت.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۰۱۴۷۴ بازدید