سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

تهدیدها و تحریم های جهانی مغلوب روحیه بسیجی می شود

تهدیدها و تحریم های جهانی مغلوب روحیه بسیجی می شود/چرا قلعه بانی همه کارکنان شرکت نفت را بسیجی می داند؟

اردیبهشت ۱۳۸۹؛یک روز مانده به پایان نمایشگاه نفت تهران ، اولین روز حضورش در کسوت مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بود ، با چفیه ای بر دوش که یادگار ماندگار سالهای دفاع مقدس است . به بازدید از نمایشگاه پرداخت ، همان روز در پاسخ به خبرنگاری گفت که شرکت ملی نفت قطب تفکر بسیجی در کشور است .

اردیبهشت ۱۳۸۹؛یک روز مانده به پایان نمایشگاه نفت تهران ، اولین روز حضورش در کسوت مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بود ، با چفیه ای بر دوش که یادگار ماندگار سالهای دفاع مقدس است . به بازدید از نمایشگاه پرداخت ، همان روز در پاسخ به خبرنگاری گفت که شرکت ملی نفت قطب تفکر بسیجی در کشور است . از آن زمان تاکنون بارها در سخنرانی هایش کارکنان شرکت نفت را بسیجی خطاب کرده است ؛هفته بسیج ۱۳۹۰ بهانه ای شد تا چرایی این سخن و نگاه احمد قلعه بانی به مفهوم و نقش بسیج را در گفت و گو با او جویا شویم.

آقای مهندس قلعه بانی به عنوان اولین پرسش مایلم نظرتان را درباره تاثیر و نقش فرمان تاریخی حضرت امام (ره) برای تاسیس بسیج  مستضعفین جویا شوم؟

بسم الله الرحمن الرحیم، صدور فرمان حضرت امام برای تشکیل بسیج در آذرماه سال ۵۸ و در مقطعی از حیات انقلاب که از تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی کمتر از ۸ ماه سپری شده بود به اعتقاد من نشانگر عمق بینش اجتماعی ، دوراندیشی سیاسی و نگاه بلند مردم دارانه ی ایشان بود ، در آن زمان در کشورمان رویکردهای مختلف اجتماعی و سیاسی زیر سایه نظریه ولایت فقیه گردهم آمده بودند و برای پی ریزی نظامی استوار و پیشرفته و به دور از اندیشه های طاغوتی آماده می شدند . در کنار این انگیزه اجتماعی ، مفهومی لازم بود که همه تلاش و اندیشه های انقلابی را به توده مردمی که انقلاب ثمره مجاهدت ها و مبارزات آنان بود متصل کند. همچنین در آن زمان به دلیل اینکه زمزمه فتنه های جدایی طلبانه کم طرفدار در برخی از گوشه و کنارهای ایران زمزمه می شد ، پیوند زدن تمامی آحاد مردم به مفهومی برخاسته از بطن انقلاب اسلامی موجب می شد تا مرزبندی آشکاری میان بدخواهان و انقلابیون به وجود آید و غبار ابهام زدوده شود ، تاسیس بسیج مستضعفین درواقع راهبرد هوشمندانه و موثر حضرت امام برای غبار زدایی از مفهوم مردمی انقلاب و اتصال دائمی و غیرقابل گسست انقلاب به جانمایه مردمی آن بود ، حضرت امام با درایت بی بدیل خود ، بسیج را در حکم تاسیس آن، ارتش بیست میلیونی نامیدند و میدانیم که در آن سالها تمام جمعیت فعال کشور چیزی معادل همین رقم را تشکیل می داده است ، یعنی مفهومی که باید دربرگیرنده تمامی جمعیت اجتماعی معتقدان به اصالت های انقلاب اسلامی و یکپارچگی و اتحاد ایران باشد و بسیج به خوبی همین نقش را ایفا کرد ، اگر تاریخ حیات ۳۲ ساله انقلاب را مرور کنیم به تاثیرات بسیج در حفظ و صیانت از انقلاب آگاه می شویم ، از سال ۵۸ تا ۵۹ شکل گیری تفکر و مفهوم بسیج و سازماندهی اولیه اش باعث شد فتنه های پراکنده در برخی مناطق کشور با تلاش مردم رفع شود ، بعد از آن هم که مقطع جنگ تحمیلی پیش می آید و بسیج نقش نخست تامین نیروی انسانی دفاع مقدس را پیدا می کند و در همین مقطع هشت ساله است که از سطح یک نظریه و تئوری به سطح یک سازمان درجه اول اجتماعی با کارکردهای بسیار وسیع در شکل دادن به قدرت ملی تبدیل می شود و مفهوم بسیج به طور کامل با رگ های انقلاب و و لایت پیوند می خورد چرا که در میدان جنگ ، بسیجی بودن شاخص ها و معیارهایی می یابد که آن را از سطح یک تئوری اجتماعی به یک سازمان مردم نهاد و متصل به توده مردم اما با هدف دفاع و حفظ ارزش ها و اصول انقلاب تبدیل کرد .

در مقاطع بعدی نیز بسیج توانست در عرصه بازسازی خرابی های ناشی از جنگ و آماده سازی زیرساخت های پیشرفت اقتصادی کشور بسیار موثر باشد و در این بخش همچون یک نهاد پیشگام عمل نماید . در مجموع باید بگویم مفهوم بسیج و نیز سازمان انقلابی بسیج تاثیر آشکار و مستقیمی در شکل گیری قدرت ملی ایران داشته است .

 

آقای مهندس قلعه بانی، جنابعالی سالیان طولانی در عرصه صنعت حضور داشته اید و الان بیش از یک سال و نیم است که در شرکت ملی نفت ایران هستید ، با اشرافی که نسبت به مسائل صنعت نفت دارید جایگاه و تاثیر بسیج را در روند توسعه این صنعت چگونه می دانید ؟

همانطور که گفتم بسیج نقش مهمی در شکل گیری قدرت ملی ایران داشته است . طبیعی است که بخشی از مولفه  قدرت ایران نیز به قدرت صنعت نفت ایران باز می گردد . پس در نهایت می توان پذیرفت که روحیه ، منش و تفکر بسیجی؛ صنعت نفت ایران را نیز تحت تاثیر خود قرارداده است و در توسعه ، پیشرفت و قدرتمند شدن این صنعت استراتژیک ایران بسیار موثر بوده است .

سوال من هم این است که چه اثر آشکاری داشته است ؟ آقای قلعه بانی شما بارها در سخنرانی هایتان گفته اید همه کارکنان شرکت ملی نفت بسیجی هستند ، میخواهیم در این گفت و گو چرایی این سخن خو را توضیح دهید ؟

بله. همیشه گفته ام و باز هم اعلام میکنم که تمامی کارکنان شرکت ملی نفت و شرکتهای تابعه آن بسیجی هستند ، برای این حرفم دلیل و استدلال دارم ، اگر نگاهی به روحیه بسیجی های سالهای دفاع مقدس بیندازید ، می بینید که انها اصلاً در قید و بند تعلق رسمی و سازمانی به مجموعه ای خاص نداشته و تنها چیزی که برایشان اهمیت داشت ادای دین به انقلاب و نظام و حضور داشتن در عرصه ای به نام جهاد نظامی بود که در آن مقطع اولویت اول کشور و رگ سرنوشت انقلاب اسلامی بود، الان هم جهاد به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی تمام نشده است ، تنها شکل و هیبت آن  به جهاد اقتصادی تغییر کرده است . امروز ما در سطح شرکت ملی نفت ایران با بی سابقه ترین تحریم ها ، تهدید ها و تحدید ها ( محدودیت سازی ) دست و پنجه نرم می کنیم ، مسایلی که تردید ندارم اگر در یکی دیگر از کشورهای نفتخیز دنیا رخ می داد تمام صنعت نفت آنها فلج می شد ، امام در حال حاضر هیچ کدام از طرح ها و پروژه های توسعه ای و تولیدی شرکت ملی نفت ایران دچار بحران نیستند . این سخن من به این معنا نیست که در طرح ها تاخیر نداریم یا برخی قطعات و تجهیزات را با زحمت تهیه نمی کنیم بلکه منظورم این است که برخی طرح ها دارای مساله یا مسائلی است و هرگز در شرایط بحران به سر نمیبرد ، برای مساله هم با تدبیرهای جمعی ، مشورتی و مدیریتی راهکار حاصل می شود مثل خیلی از طرح ها که در سالهای اخیر مساله داشته اند ، اما ظرف کمتر از ۶ ماه به طرح های موفق و بعضاً ملی تبدیل شدند . شما بیایید در شرکت ملی نفت مرور کنید در ۳ – ۴ سال گذشته که تحریم ها شدت گرفته است ، توانسته ایم میدان دست نخورده را به تولید نهایی برسانیم ، میدان هنگام یک نمونه بارز آن است ، طرح های افزایش تولید و ساخت واحدهای پیچیده نمک زدایی هم مصادیق دیگری است ، این کارها با چه انگیزه ای انجام شده است ؟چه کسی آنها را انجام داده است ؟ آیا از خارج متخصص آورده ایم ؟ نه، همه این کارها را همین کارمندان و کارگران شریف شرکت ملی نفت انجام داده اند، که من می گویم همه آنها بسیجی هستند . اصلا مگر می شود با روحیه ای غیر از روحیه بسیجی جلوی این دیوار بلند تحریم و تهدید ایستاد و باز هم پیشرفت کرد، همین کارگران در خارگ و سیری و در روزهایی که عراق تا تنگه هرمز هر کشتی حامل نفت ایران را هدف قرار می داد نگذاشتند حتی یک روز صادرات نفت ایران قطع شود . الان هم نسل تازه همان کارکنان هستند که نگذاشتند تولید نفت ایران یک بشکه هم از سطح برنامه پایین تر بیاید ، اینجاست که روحیه بسیجی خود را ظاهر می کند ، سرباز جهاد اقتصادی بودن یعنی همین که موقع برنامه ریزی و کار کردن تلاش و کوشش دشمنت را هم در نظر بگیری و برای مواقع خطر هم برنامه ریزی انجام دهید .

کارکنان شرکت ملی نفت ایران همگی بسیجی هستند چون خط مقدم دفاع  از اعتبار و آبروی اقتصادی ایران در برابر ظالمانه ترین تحریم های تاریخ هستند ، بسیجی هستند چون نمیخواهند صنعتی که نسل های متوالی برای استقلال واقعی آن تلاش کرده اند به راحتی زمین بخورد .

آقای قلعه بانی در شرکت ملی نفت ایران چه رویکردی نسبت به فعالیت های مراکز و پایگاه های بسیج دارید ؟

البته به عنوان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران خود را سربازی از خیل سربازان ولایت فقیه می دانم و از حضور موثر بسیج در تمامی حوزه های ستادی و عملیاتی شرکت ملی نفت ایران حمایت می کنم و اصلا این استراتژی شرکت ملی نفت است . با این وجود امید بسیار دارم که کارکنان هم با درک و اشراف کامل تر و به روز شدن آگاهی هایشان نسبت به رویدادهای منطقه و جهان ؛ آگاهی خود را به صورت مستمر از تحولات و رویدادها افزایش دهند چرا که بی تردید، راهکار موثر مقابله با انبوه تهدیدها علیه صنعت نفت ، آگاه تر شدن کارکنان و مدیران نسبت به استراتژی دشمن و به موازات افزودن بر تلاش و کوشش در عرصه مدیریت و عملیات است که البته هردوی این مسائل در پرتو روحیه ، انگیزه و درون مایه ای انسانی به وجود می آید که معنای آن چیزی جز بسیجی بودن نیست .

آقای قلعه بانی از فرصتی که برای مصاحبه در اختیار ما گذاشتید سپاسگزارم .

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۴۷۳۷۱ بازدید