سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

راهکارهای همکاری بیشتر در بازارهای جهانی گاز بررسی خواهد شد

محمدعلی خطیبی با اشاره به سخنرانی رئیس جمهوری کشورمان در اجلاس سه شنبه آینده سران کشورهای صادرکننده گاز در دوحه قطر،‌ گفت: در این اجلاس راهکارهای همکاری بیشتر اعضا در بازارهای جهانی گاز بررسی خواهد شد.

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز امروز (جمعه ۲۰ آبان)‌ در گفت و گو با خبرنگار شانا، اظهار کرد: اجلاس وزارتی کشورهای عضو در روز یکشنبه ۲۲ آبان ماه برگزار می شود  و اجلاس سران نیز با حضور دکتر محمود احمدی نژاد، روز سه شنبه ۲۴ آبان در دوحه برگزار خواهد شد.

محمدعلی خطیبی افزود: پیش بینی می شود که موضوع قیمت های جهانی گاز و بازار مهم ترین محور گفت و گوهای سران کشورهای عضو مجمع در این اجلاس  باشد.

وی تصریح کرد:  کشورهای صادرکننده گاز به دنبال دستیابی به راهکاری مشترک برای همکاری های بیشتر در بازارهای جهانی گاز هستند.

نماینده ایران در مجمع کشورهای صادرکننده گاز ادامه داد: بیانیه پایانی اجلاس  پس از نشست سران صادر خواهد شد.

خطیبی درمورد امکان مذاکره اعضای اوپک در حاشیه  جلسات مجمع کشورهای صادرکننده گاز، گفت: کشورهای الجزایر، لیبی، ایران، قطر، نیجریه و ونزوئلا از اعضای مشترک هر دو سازمان هستند و احتمال رایزنی و مذاکره‌های دو یا چند جانبه در حاشیه اجلاس مجمع در مورد اجلاس آتی اوپک وجود دارد.

به گزارش شانا، یازده کشور به عنوان عضو دائم و سه کشور عضو ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز در اجلاس دوحه حضور دارند. کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال.ان.جی) را در اختیار دارند.

الجزایر، بولیوی، ایران، قطر، گینه استوایی، لیبی، مصر، نیجریه، روسیه، ترینیداد و توباگو و ونزوئلا ۱۱ عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۳۲۳۷۱ بازدید