سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

حمایت وزارت نفت از پایان‌نامه‌های کارشناسی ‌ارشد و دکترا

وزارت نفت از پایان‌نامه‌های مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که جزء موضوعات مصوب و مورد نیاز صنعت باشد، با هدف برطرف‌شدن نیازهای پژوهشی صنعت نفت حمایت خواهد کرد.

مهندس پرویز نوری مدیرکل پژوهش و فناوری معاونت توسعه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: طرح‌ها و پروژه‌های پژوهش و فناوری آتی صنعت نفت، پس از بررسی و تایید نهایی در کارگروه‌ها و پژوهش‌های راهبردی به کلیه شرکت‌های اصلی برای اجرا ابلاغ شده است.

وی با بیان این‌که در این رابطه تاکنون ۳۸۰ طرح و پروژه نهایی شده است، افزود: حاصل این طرح‌ها و پروژه‌ها که فرآیند اثربخشی آنها در قالب شبکه‌سازی میان قطب‌های علمی، فناوری و توسعه‌دهندگان محصول تکمیل می‌شود، برطرف‌شدن نیاز واحدهای عملیاتی و توسعه‌ای صنعت نفت خواهد بود.

این مقام مسئول تصریح کرد: در نهایت پس از کسب موفقیت واحدهای عملیاتی به عنوان متقاضی انجام پژوهش برای حل نیازها و مشکلات آنها از طریق مدیریت‌های پژوهش و فناوری شرکت‌ها اقدامات لازم دراین زمینه صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در مقطع کارشناسی نیز همانند گذشته دوره‌های کارآموزی متناوب رشته‌های مورد نیاز صنعت برگزار خواهد شد، در خصوص چگونگی دسترسی دانشجویان به اطلاعات و مقالات مورد نیاز پایان‌نامه‌های خود توضیح داد: هر واحدی که از موضوع مصوب شده برای انجام پایان‌نامه حمایت می‌کند، همکاری لازم برای اخذ اطلاعات از واحدهای عملیاتی ذیربط را نیز خواهد کرد.

مدیرکل پژوهش و فناوری معاونت توسعه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت با اشاره به اینکه هدف از قطب‌بندی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، بهره‌گیری بهینه از کلیه توانمندی‌های علمی و پژوهشی موجود در کشور است، تاکید کرد: مبنای انجام پژوهش انجام کارگروهی است و مزایای این اقدام ایجاد شبکه، اشتغال مولد و آشنایی کلیه فرهیختگان کشور با یکدیگر است.

مهندس نوری تصریح کرد: گروه‌های پژوهشی که صلاحیت انجام پژوهش را دارند، بر اساس قوانین و مقررات کشور باید از طریق دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی خصوصی مجوز دار، پارک‌‌های علم و فناوری و انجمن‌های تخصصی اقدام کنند.

به گفته وی، کلیه واحدهای پژوهشی صنعت نفت، موظف به پاسخگویی برای انجام پژوهش‌های مرتبط با نیازهای صنعت نفت هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۹۳۷۳ بازدید