سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

دهها تلمبه درون چاهی در راه مناطق نفت خیز جنوب

دهها تلمبه درون چاهی در راه مناطق نفت خیز جنوب / مکنده های جدید، تپش قلب قدیمی ترین چاه های نفت خوزستان را زیاد می کند

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از ورود ۱۰ تلمبه دورن چاهی ظرف چند روز آینده به داخل کشور خبر داد و افزود: تا پایان سال جاری تعداد این تلمبه ها به ۴۲ مورد افزایش خواهد یافت.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به اهواز، هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: تاکنون ۳ قرارداد هر یک برای تامین ۳۰ تلمبه درون چاهی منعقد شده که ۴۲ مورد از آنها مربوط به سال جاری است و ۱۰ مورد از آنها ظرف چند روز آینده وارد کشور می شود.

قلاوند با بیان اینکه از این تلمبه ها برای نخستین بار در میدان های خشکی کشور استفاده می شود اظهار کرد: موفقیت بهره گیری از تلمبه های درون چاهی در میدان نفتی مسجدسلیمان که قدیمی ترین میدان بهره برداری شده در ایران و خاورمیانه است و تولید از آن به کمترین میزان رسیده بود، می تواند نقطه قوتی برای استفاده در دیگر میدان های قدیمی باشد.

وی به بیان اینکه مخازن نفتی همچون یک موجود زنده دوران اوج و افول دارند افزود: هم اکنون بیشتر مخازن در مناطق نفتخیز جنوب در نیمه دوم عمر خود قراردارند که کاهش تولید آنها همانند مخازن تحت الارضی سایر کشورهای نفت خیز جهان کاملاً طبیعی است که به روال معمول با حفاری چاه های جدید، تعمیر و ترمیم چاه های موجود و استفاده از تلمبه های درون چاهی جبران می شود.

قلاوند افزود: در همین حال برای افزایش ضریب بازیافت از مخازن با اهتمام به اصول صیانتی تولید راهکارهایی در کشورهای نفت خیز جهان مورد استفاده قرار می گیرد که متداول ترین آن تزریق گاز و بکارگیری تلمبه های درون چاهی است که در مناطق نفت خیز جنوب نیز این روش ها در تعدادی از مخازن در دست اجرا است.

وی با بیان اینکه تلمبه های درون چاهی در چاه هایی که تولید آنها به کمتر از ۱۰۰ بشکه رسیده است استفاده می شود یادآور شد: تلمبه های دورن چاهی موقعیتی را فراهم می کنند تا بتوانیم افت تولید طبیعی چاه ها (پیری مخازن) را به عقب بیاندازیم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان اینکه در طی ۱۰ سال گذشته به طور متوسط۳۹ دستگاه دکل حفاری در مناطق نفت خیز جنوب برای حفر چاه های جدید فعالیت داشته است،از برنامه ریزی برای افزایش تعداد دکل های حفاری به ۵۰ دستگاه خبر داد و افزود: هر دکل در سال ۳ موقعیت (location) را حفاری می کند که در مجموع با افزایش ۱۱ دکل، ۳۳ موقعیت حفاری می شود که این میزان حفاری سبب افزایش ۶۶ هزار بشکه ای تولید نفت خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان این‌که مساحت و گستردگی فضای کار شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب حدود ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع است گفت: حدود ۸۰ میدان نفتی در محدوده کار این شرکت قرار دارد که عمده تولید نفت از ۴۵ میدان نفتی صورت می‌گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۰۹۴۵۱ بازدید