سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

نهایی شدن زیرساخت های انتخاب شایسته در شرکت نفت

روش های مدیریتی در شرکت ملی نفت متحول می شود/نهایی شدن زیرساخت های انتخاب شایسته در شرکت نفت

مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران می گوید: آخرین حلقه زیرساخت انتخاب شایسته در صنعت نفت، توسط مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران طراحی و به مرحله اجرا درآمده است.

عباس خنیفر؛ مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی این شرکت، از آسیب شناسی نظام موجود در منابع انسانی، طراحی مفهومی نظام جدید و اجرای آزمایشی محدود این طرح، به عنوان مهم ترین رئوس مطرح شده در مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران نام برده و متذکر شد: ایجاد تحول در نگرش ها و روش های مدیریتی در سطح شرکت ملی نفت ایران با جدیت دنبال می شود.

وی گفت: از چندی پیش، با مطالعه منابع علمی و بررسی نظام های ارزیابی صنایع داخلی و شرکت های اصلی، نسبت به جمع آوری نقاط ضعف سیستم موجود اقدام شد.

خنیفر افزود: در همین راستا بررسی نظام های ارزیابی شرکت های نفتی خارجی نظیر استات اویل، شل و بی پی در دستور کار قرار گرفت و با مطالعه میدانی توزیع و جمع آوری حدود ۸۰۰ پرسشنامه میان مدیران و کارشناسان واحدهای مختلف، خلاهای موجود شناسایی شد.

وی ادامه داد: بر همین مبنا طراحی مفهومی نظام جدید مدیریت توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران انجام شد و پس از آن این طرح به صورت آزمایشی در شرکت زاگرس جنوبی عملیاتی شد.

مدیر توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: در همین راستا با نظرسنجی از سرپرستان و مدیران این شرکت و آموزش ۹۵ نفر از افراد منتخب، مسلم شد که این طرح اثربخش تر از طرح قبلی بوده است.

خنیفر ادامه داد: با مثبت بودن نتایج آزمایشات اولیه، مصوبات مورد نیاز از هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران اخذ و برنامه ریزی برای طراحی سیستم آموزشی صورت گرفت.

وی با اعلام اینکه تاکنون حدود ۲۱۰۰ نفر ازمیان ۴۴۰۰ نفر جامعه آماری در نظر گرفته شده، مورد آموزش قرار گرفته اند، یادآور شد: با طراحی سیستم تحت وب، شروع آزمایشی این طرح در شرکت های دیگر وارد فاز عملیاتی شد.

خنیفر با تاکید بر دشواری طراحی و اجرای طرح نظام جدید مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران گفت: ایجاد تحول در نگرش ها و روش های مدیریتی، طراحی بر مبنای آخرین دستاوردهای علمی، مدیریت عملکرد و امکان توسعه سیستم به یک نظام مدیریت منابع انسانی از جمله ویژگی هایی است که در طراحی این طرح مورد توجه قرار گرفته است.

وی ادامه داد: افزایش میزان تحقق اهداف سازمانی و اصلاح جریان اجرای استراتژی ها، ارتباط بخشیدن بین عملکرد کارکنان و سازمان، تعیین دقیق نیازهای آموزش و توسعه توانمندی کارکنان و زمینه سازی برای جبران ضعف بر مبنای عملکرد کارکنان، از دیگر دستاوردهای نظام مدیریت عملکرد به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این طرح بسترسازی برای توسعه فرآیند شایسته سالاری و بهینه سازی نظام جذبر بر اساس نتایج عملکرد کارکنان نیز محقق خواهد شد.

بر اساس این گزارش، احمد قلعه بانی؛ معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز پیش از این بر تکمیل زنجیره ارزش در شرکت ملی نفت ایران تاکید کرده و گفته بود: با پرورش مطلوب نیروی انسانی و اجرای برنامه های تدوین شده، زنجیره ارزش افزوده شرکت نفت از بخش اکتشاف تا تولید محصولات باید تکمیل شود تا بیش از پنج برابر میزان کنونی ارزشی افزوده ایجاد کند.

وی منابع انسانی را یکی از کلیدی ترین بخش های هر سازمان برشمرده و تاکید کرده بود: داشتن دورنما در هر شرکت، به ویژه در بخش نیروی انسانی ضروری است تا بتوان بر اساس اهداف و استراتژی ها به موفقیت دست یافت.

قلعه بانی تصریح کرده بود: در اجرای برنامه های شرکت ملی نفت در بخش های اکتشاف، تولید و بهره برداری به نیروهایی نیاز داریم که با انگیزه و توانمندی مطلوب برنامه های شرکت را اجرا کنند و قاعدتا نیروی انسانی باید با انگیزش بالا و احساس امنیت در این صنعت فعالیت کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۳۸۳۴۵ بازدید