سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

تاسیس مرکز پژوهشی ازدیاد برداشت مخازن در مناطق نفت خیز جنوب

مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: با هدف بررسی روش های مختلف تولید مرکز پژوهشی ازدیاد برداشت مخازن در این شرکت تاسیس می شود.

مهندس علیرضا دانشی در گفت و گو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب افزود: هدف ما حرکت به سمت رشد، تعالی و ترقی و رفع خلل های صنعت نفت است که یکی از موثرترین اقدام ها در این زمینه، ایجاد مرکزی علمی، فنی و تخصصی است که از ابعاد مختلف بتواند موضوع های مرتبط با تولید نفت از جمله ازدیاد برداشت از مخازن (EOR) و اتخاذ تدابیر لازم برای افزایش تولید (IOR) را از نظر آزمایشگاهی پایش و بررسی کند.

وی اظهارکرد: با این که در مناطق نفت خیز جنوب، مخازن به صورت جامع مطالعه و شبیه سازی و مدل های تولید از آنها نقد و بررسی می شود، اما از نظر عملی لازم است نتایج این مطالعات برای کسب بهترین شیوه تولید آزمایش شود.

دانشی اضافه کرد: گاه نتایج مدل های شبیه ساز ما را به سمت بعضی فرآیندها و انجام بعضی کارها در مخزن هدایت می کند که به دلیل هزینه بر بودن آنها نمی توان آنها را در مخزن پیاده سازی کرد و بهترین روش این است که نتایج در آزمایشگاه و مطابق با شرایط مخزن مورد بررسی جدی تر قرار گیرد که در صورت رضایت بخش بودن آنها را در مخزن پیاده سازی کرد.

مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: اگر چه بررسی های آزمایشگاهی روی مخزن هم اکنون در کشور انجام می شود اما جای کار بیشتر وجود دارد و نیاز است برای برخی مخازن فرایندهای تولید شفاف تر شود.

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از شرکت های تابع شرکت ملی نفت ایران است که راهبری ۴۵ میدان و ۶۰ مخزن هیدروکربوری بزرگ و کوچک در جنوب غربی کشور را به عهده دارد.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۳۲۴۵۹ بازدید