سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

مراحل اجرایی انتشار اوراق صکوک صنعت نفت کلید خورد

احمد قلعه بانی با بیان این که مراحل اجرایی دریافت مجوزهای انتشار اوراق صکوک در حال انجام است، افزود: از یک ماه تا ۴۵ روز آینده فروش صکوک آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا  تصریح کرد: با هدف ایجاد راهکارهای مفید و زودبازه برای تامین منابع مالی پروژه ها حداکثر تا ۴۵ روز آینده فروش اوراق صکوک از طریق بورس آغاز می شود.

قلعه بانی در باره تاکید وزیر نفت بر پرداخت پاداش و فوق العاده به کارکنان شرکت های تولیدی گفت: دستورالعمل اجرای این طرح در شرکت های تولیدی به شرکت ملی نفت ایران ابلاغ و تصویب شده است.

وی افزود: هر زمان که بودجه اجرای این طرح تامین شود، اجرای آن عملیاتی خواهد شد.

وزیر نفت نیز پیشتر در این باره گفته بود: باید ترتیبی اتخاذ شود تا درآمد کارکنان مناطق عملیاتی به میزان تولید نفت و گاز  گره بخورد، به صورتی که تولید بیشتر منجر به درآمد بیشتر برای نیروی انسانی شود؛ لازمه اجرای این کار، ساختار مالی جدید است و هم اکنون شرکت های تولیدی می توانند پیشنهادهای خود را در این زمینه به وزارت نفت ارائه کنند.

مهندس رستم قاسمی با بیان این که تفکر پرداخت پاداش و مزایا در مقابل تلاش بیشتر کارکنان صنعت نفت برای افزایش تولید در بدنه هیئت دولت نیز وجود دارد، گفته بود: باید به سمت و سویی گام برداریم که هزینه ها و بودجه وزارت نفت به میزان تولید نفت و گاز بستگی داشته باشد؛ این موضوع قرار است در بودجه ۹۱ وزارت نفت مطرح شود.

سوآپ روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت خام

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین در باره روند انجام عملیات سوآپ نفت خام نیز گفت: سوآپ نفت خام هم اکنون با میانگین روزانه ۲۵ هزار بشکه در حال انجام است.

قلعه بانی افزود: سوآپ نفت یکی از برنامه های شرکت ملی نفت ایران است و می خواهیم با قیمت مناسب و منصفانه نفت را سوآپ کنیم دو هم اکنون در حال مذاکره برای افزایش حجم سوآپ با روش های جدید هستیم.

به گزارش شانا، مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت،  در جریان نشست با اعضای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن در مورد سوآپ  گفته بود: سوآپ نفت مزیت فراوانی برای کشور دارد و نفتی که از شمال کشور وارد می شود به لحاظ مرغوبیت مزایای خوبی برای ما خواهد داشت و وزارت نفت بر این باور است که سوآپ در بخش خصوصی بهتر انجام خواهد شد.

سیدمحسن قمصری، مدیر اموربین الملل شرکت ملی نفت ایران نیز  پیش از این با اشاره به تدوین راهکارهای جدید برای افزایش سوآپ نفت، گفته بود: از زمان از سرگیری سوآپ (ابتدای تیرماه ۹۰) تا پایان مرداد حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام از پایانه نکا وارد کشور شده است و این رقم پس از رسیدن به حدود یک میلیون بشکه آماده بارگیری از پایانه های صادراتی جنوب کشور خواهد شد.

ایران برای سوآپ ظرفیت قابل توجهی دارد و با توجه به قابلیت های موجود می تواند سالانه از این محل درآمد خوبی برای کشور کسب کند.با روش ها و راهکارهای جدیدی که تدوین شده است بدون تردید در ماه های آینده تقاضا برای سوآپ افزایش خواهد یافت و کشورمان باحفظ منافع ملی خود به سوآپ نفت همسایگان شمالی خود خواهد پرداخت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۴۴۳۲ بازدید