سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

صعود چهار پله ای طلای سیاه

بهای هر بشکه نفت خام در پایان معاملات روز گذشته (سه شنبه ۵ مهر) بازار نیویورک با ۴ دلار و ۲۱ سنت افزایش، به ۸۴ دلار و ۴۵ سنت رسید.

به گزارش خبرگزاری رویترز از نیویورک، با انتشار گزارشی دال بر رشد کمتر از انتظار ذخایر نفت آمریکا و افت ذخایر پایانه نفتی کاشینگ این کشور، بهای نفت ۵٫۲۵ درصد افزایش یافت.

بهای نفت خام شیرین سبک پایه بورس نیویورک (دبلیو.تی.آی) برای تحویل در ماه نوامبر، با ۴ دلار و ۲۱ سنت افزایش، به ۸۴ دلار و ۴۵ سنت برای هر بشکه رسید.

در بازار آی.سی.یی لندن، بهای نفت خام برنت دریای شمال برای تحویل در ماه نوامبر، با ۳ دلار و ۲۰ سنت افزایش، در سطح ۱۰۷ دلار و ۱۴ سنت تثبیت شد.

مؤسسه نفت آمریکا (ای.پی.آی) در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته تنها ۵۶۸ هزار بشکه افزایش یافته است؛ در حالی که کارشناسان پیش بینی می کردند رشد این ذخایر دست کم ۸۰۰ هزار بشکه باشد.

ذخایر نفت در پایانه مهم کاشینگ در ایالت اوکلاهاما آمریکا نیز که محل تحویل نفت خام شاخص دبلیو.تی.آی آمریکا است، یک میلیون بشکه کاهش یافت و سبب تقویت قیمت این شاخص در بازار نیویورک شد.

افزون بر این، نشانه هایی از حل بحران مالی اروپا مشاهده شد و زمزمه هایی درباره ایجاد یک صندوق برای حمایت از بانک های حوزه یورو به گوش رسید.

با توجه به آنچه گفته شد، ارزش دلار در برابر یورو کاهش یافت و با توجه به این که نفت به دلار قیمت گذاری می شود، مطلوبیت این کالا برای دارندگان ارزهای غیر از دلار، افزایش یافت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۶۲۹۱ بازدید