سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

مهندس بیات از راه‌اندازی خط لوله اتیلن در نیمه دوم سال خبر داد

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از بهره برداری از خط لوله اتیلن غرب – قطعه عسلویه تا ماهشهر- در نیمه دوم سال ۱۳۹۰ خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس عبدالحسین بیات در نهمین جلسه بررسی وضعیت پیشرفت خط لوله اتیلن غرب با بیان این که این خط لوله از عسلویه تا ماهشهر شامل ۴ قطعه می باشد، گفت: خط لوله اتیلن غرب در ماهشهر خوراک اتیلن مایع مجتمع پتروشیمی اروند را تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه با برنامه‌ریزی‌های انجام شده حداکثر تا نیمه دوم سال اتیلن خط لوله اتیلن غرب به ماهشهر می رسد، یادآور شد: هم اکنون ۱۳ مجتمع در مسیر خط لوله اتیلن غرب قراردارد و انشعاباتی نیز در حال اتصال به خط اصلی است به شکلی که در منطقه گچساران انشعاب جدیدی به نام خط دنا به این طرح متصل شده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه باید احداث واحدهای واگذار شده به بخش خصوصی در مسیر خط لوله اتیلن غرب با سرعت بیشتری پیگیری شود، بر اولویت فعالیت پیمانکاران در انجام تعهدات خود در اجرای خط لوله اتیلن غرب تاکید و اظهار کرد: حراست شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز برای افزایش امنیت این خط لوله نقش بسزایی را ایفا می کند.

وی درباره انشعاب خط اتیلن به پتروشیمی ایلام نیز گفت: قرار است با اتصال این واحد به خط اتیلن غرب علاوه‌ بر تامین اتیلن مورد نیاز مجتمع، امکان تبادل اتیلن مازاد تولیدی آن نیز پس از بهره‌برداری از واحد الفین مهیا شود.

به گفته معاون وزیر نفت در این طرح، پتروشیمی کاویان به عنوان بزرگ ترین واحد تولیدکننده الفین با ظرفیت تولید سالانه دو میلیون تن اتیلن برای تامین خوراک مورد نیاز مجتمع‌ها در ابتدای خط قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم سال ۹۰ به بهره‌برداری برسد.

بر اساس این گزارش،‌ در طرح اولیه، خط لوله اتیلن غرب از عسلویه آغاز می‌شد و در مسیر خود در مجموع از هفت استان فارس، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، همدان و کردستان عبور می کرد و به آذربایجان منتهی می‌شد، اما در مهر ۱۳۸۴ پتروشیمی‌های دهدشت، ممسنی و اندیمشک نیز به این خط پیوستند تا در مجموع تعداد واحدهای خط به ۱۰ واحد افزایش پیدا کند.

افزون ‌بر این، پس از سفر مقام معظم رهبری به استان همدان، مصوبه احداث یک واحد پتروشیمی در همدان نهایی شد و همچنین در دی ۸۷ احداث خط لوله اتیلن از میاندوآب تا تبریز نیز در دستور کار قرار گرفت.

همچنین قرار شد با ساخت خط دنا و مجتمع‌های آن شامل پتروشیمی دهدشت، ممسنی، کازرون و بروجن پتروشیمی گچساران هم برای تولید اتیلن‌ مورد نیاز خط ساخته شود.

در مسیر خط لوله اتیلن غرب، ۸ ایستگاه تقویت فشار وجود دارد که دو ایستگاه در عسلویه برای تقویت نیتروژن با فشار ۹۳ بار، ۵ ایستگاه مظفری، کوهدشت، سنندج و اهواز در طول مسیر قرار گرفته‌اند و یک ایستگاه نیز در انشعاب گچساران قرار دارد.

علاوه‌ بر این ۱۶ ایستگاه اندازه‌گیری در این خط وجود دارد که دو ایستگاه آن برای اندازه‌گیری اتیلن دریافتی در عسلویه به گچساران و ۱۲ ایستگاه در پایانه تحویل اتیلن در مسیر اصلی ساخته شده است. هم اکنون حدود ۱۴ ایستگاه در این خط مستقرند که برای تنظیم فشار تحویلی در طرح‌های خط برای پایانه تحویل اتیلن هر واحد تعبیه شد‌ه‌اند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۷۳۸۷ بازدید