سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

فعالیت همزمان ۵۰ دکل حفاری برای تحقق برنامه تولید مناطق نفت‌خیز جنوب

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به تحقق ۹۹٫۹ درصدی برنامه تولید نفت این شرکت در نیمه نخست امسال افزود: این شرکت برای تحقق برنامه های مصوب شرکت ملی نفت ایران، شمار دکل های حفاری را از ۳۹ به ۵۰ دستگاه تا پایان سال افزایش خواهد داد.

به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، دکتر هرمز قلاوند با اعلام این خبر افزود: در سال جهاد اقتصادی با افزایش ۱۱ دکل حفاری به ناوگان کنونی، فعالیت های عملیاتی با هدف افزایش تولید، رشدی چشمگیر خواهد داشت و در نظر است که در سال ۱۳۹۱ شمار دکل های حفاری به ۶۰ دستگاه افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به موفقیت آمیز بودن طرح استفاده از تلمبه های درون چاهی در میدان کهنسال مسجدسلیمان توضیح داد: با نصب تلمبه های درون چاهی در ۱۵ حلقه چاه جدید و احداث تاسیسات، دبی تولید از این میدان به ۲۷ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

دکتر هرمز قلاوند افزود: هزینه این طرح که به روش بیع متقابل از سوی یک شرکت خارجی اجرا شد، حدود ۱۵۰ میلیون دلار بوده است و عملیات راهبری این تاسیسات، مهرماه امسال از شرکت ملی نفت ایران به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب واگذار خواهد شد.

وی اضافه کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، حجم اولیه نفت درجای میدان مسجدسلیمان ۶ میلیارد و ۸۵۰ میلیون بشکه محاسبه و با در نظر گرفتن محدودیت های خاص تولید از چاه ها و فرآورش نفت تولیدی، نفت قابل برداشت آن معادل یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون بشکه برآورد شده است.

قلاوند گفت: تاکنون ۳۱۷ حلقه چاه در این میدان حفاری شده است که از ۲۸۵ حلقه چاه آن در مخزن آسماری تکمیل شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: بیشترین تولید نفت از مخزن آسماری مسجدسلیمان در سال ۱۳۱۲ خورشیدی ۱۱۲ هزار بشکه در روز به ثبت رسید و تا کنون نزدیک یک میلیارد و ۱۴۶ میلیون بشکه نفت از این مخزن تولید شده است.

وی اظهار کرد: میدان مسجدسلیمان علاوه بر مخزن آسماری، دارای مقادیر قابل توجه گاز ترش همراه با گازسولفید هیدروژن (H2S) بالا است که از مخزن سرگلو از سری ژوراسیک استحصال می شود.

قلاوند گفت: گاز دریافتی از این مخزن نزدیک به ۴ میلیون متر مکعب در روز است که پس از فرآورش در واحد نم زدایی به وسیله خط لوله ۲۰ اینچ به ماهشهر منتقل و به عنوان خوراک پتروشیمی رازی برای تولید محصولاتی چون کودهای شیمیایی، آمونیاک و اسید سولفوریک مصرف می شود.

وی تصریح کرد: مخزن آسماری میدان نفتی مسجدسلیمان در سال ۱۲۸۷ خورشیدی با حفاری چاه شماره یک (M1) به عنوان نخستین ‌‌‌‌‌‌چاه نفتی خاورمیانه  کشف شد، پس از گذشت ۱۰۳ سال از کشف این میدان دبی نفت به تدریج کاهش یافت و دبی نفت تولیدی از چاه های یال جنوبی تاقدیس مسجدسلیمان به ۲ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز رسید.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: با هدف افزایش تولید نفت از میدان مسجدسلیمان قراردادی به روش بیع متقابل میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) منعقد و بر اساس آن تعداد ۱۷ حلقه چاه جدید در یال شمالی میدان حفاری و بهره برداری شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۸۳۳۸ بازدید