سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

فروش داخلی محصولات پتروشیمی به بیش از ۳۶۰۰ میلیارد تومان

از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن انواع محصولات پتروشیمی به ارزش ۳۶ هزار و ۸۵۸ میلیارد ریال برای تبدیل به محصولات نهایی در داخل کشور فروخته شده است.

به گزارش شانا، ارزش فروش داخلی این میزان محصول نیز در پنج ماه نخست سال ۳۶ هزار و ۸۵۸ میلیارد ریال بوده که حجم زیادی از آن در رینگ فرآورده‌های پتروشیمی بورس کالا به فروش رفته است.

هم‌اکنون افزون ‌بر ۶۰ قلم کالای پتروشیمی در بورس کالا عرضه می‌شود؛ افزون‌بر این شرکت بازرگانی پتروشیمی با هماهنگی وزارت صنایع و سایر ارگان‌های مربوطه، ماهی چند بار تعدادی از محصولات پتروشیمی را با شرایط ویژه و به منظور حمایت از تولیدکنندگان جزدر اختیار آنها قرار می‌دهد.

طبق برآورد‌ها، هم اکنون نیاز بازار داخلی به محصولات پتروشیمی نزدیک به ۲٫۵ میلیون تن در سال است و به جز برخی گریدهای پی.وی.سی، پلی‌اتیلن بادی، گرید مخصوص لوله پلی‌پروپیلن، پلی‌استایرن انبساطی، خاک فسفات و اسید فسفریک، همه نیازهای تولیدکنندگان داخلی به محصولات پتروشیمی از سوی مجتمع‌های تولیدی تامین می‌شود.

البته با تلاش شرکت بازرگانی پتروشیمی بخشی از این نیازها وارد می‌شود؛ به نحوی که سال گذشته این شرکت برای تنظیم بازار و تامین نیاز صنایع پایین‌دست ۱۵۰ هزار تن انواع خاک فسفات، سود کاستیک، اسید فسفریک، پی.وی.سی و پلی‌استایرن وارد کرد.

همچنین پیش‌بینی شده است با راه‌اندازی طرح‌های جدید پتروشیمی مانند پتروشیمی اروند (بزرگ ترین تولیدکننده پی.وی.سی) و واحد بوتن۱ پتروشیمی جم نیاز به برخی از گریدهای کمیاب در کشور برطرف شود، ضمن این که سهم فروش داخل تا پایان سال با توجه به برنامه تولید ۴۶ میلیون تنی سال ۹۰ افزایش خواهد یافت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۲۷۲۸۶ بازدید