سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

پژوهشگاه نفت برای تولید کاتالیست‌‌ها ۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند

حدود ۴ میلیون دلار سرمایه گذاری برای تجهیز آزمایشگاه‌ها و طرح های پایلوت کنترل کیفیت کاتالیست‌های پرمصرف صنایع پالایش نفت، گاز و پتروشیمی از سال‌های گذشته تا کنون در مرکز تحقیقات کاتالیست انجام شده است.

رئیس واحد شناسایی و بررسی راکتوری مرکز تحقیقیات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: با توجه به اهمیت کاتالیست‌ها در فرآیندهای پتروشیمی و پالایشی با راه اندازی واحدهای تازه ساخت، مصرف کاتالیست در ایران به ۵ هزار تن در سال خواهد رسید و با توجه به این که کاتالیست‌های جدیدی در صنایع کشور عرضه می شود، می باید به شناسایی و ارزیابی و بررسی عملکرد این کاتالیست‌ها پرداخت.

احمد فضل الهی گفت: ارزش بازار جهانی محصولات کاتالیستی هم اکنون بیش از ۹ میلیارد دلار و مصرف این مقدار کاتالیست در سطح جهان سبب تولید حدود چهار هزار میلیارد دلار سوخت و انواع مواد شیمیایی و پتروشیمیایی شده است.

رئیس واحد شناسایی و بررسی راکتوری مرکز تحقیقیات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت از مصرف سالانه بیش از ۲۰۰۰ تن انواع کاتالیست‌های صنعتی در کشور خبر داد و افزود: این نیاز خروج سالیانه بیش از ۷۰ میلیون دلار ارز از کشور را در پی داشته است.

وی در تشریح روند مصرف انواع کاتالیست ها در مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی کشور گفت: سالانه بیش از ۲۷۰ تن کاتالیست تبدیل به کمک بخار آب، بیش از ۳۰۰ تن کاتالیست تبدیل شیفت و سنتز متانول، بیش از ۴۱۰ تن کاتالیست های تصفیه به کمک هیدروژن و هیدروکراکینگ، بیش از ۲۰۰ تن کاتالیست غربال‌های مولکولی و جاذب‌ها، بیش از ۱۵۰۰ تن کاتالیست فرآیند کراکینگ و بیش از ۳۲۰ تن کاتالیست آلومینای فعال در مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی کشور مصرف می شود.

فضل الهی تعیین کارایی کاتالیست‌های تجاری (خارجی) و ارائه نتایج به صنعت برای انتخاب بهترین کاتالیست را از زمینه های فعالیت واحد شناسایی و بررسی راکتوری مرکز تحقیقیات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت معرفی و تصریح کرد: تعیین عملکرد کاتالیست‌های ساخته شده در داخل و مقایسه عملکرد آنها با کاتالیست‌های خارجی از دیگر زمینه های فعالیت این مرکز است و تا کنون موفق شده ایم با شکست تحریم ها چند کاتالیست موفق داخلی را به صنعت نفت معرفی کنیم و گامی در مسیر خوداتکایی و حمایت از شرکت‌های تولید کننده کاتالیست در کشور برداریم.

وی گفت: تا کنون خدمات آزمایشگاهی مختلفی از سوی پژوهشگاه صنعت نفت به دانشگاه‌ها، موسسه های پژوهشی و شرکت‌ها (داخل و خارج از کشور) برای انجام آزمایش‌های شناسایی و کیفیت سنجی روی نمونه های ساخته شده در بخش بررسی‌های فیزیکی و شیمیایی کاتالیست، ارزیابی راکتوری کاتالیست و خدمات مشاوره ای داده شده است.

فضل الهی تصریح کرد: با توجه به این‌که کاتالیست‌های جدیدی در صنایع مختلف دنیا عرضه می شود، می باید به شناسایی، ارزیابی و بررسی عملکرد این کاتالیست‌ها پرداخت تا صنعت بتواند به کمک این کاتالیست‌ها و با استفاده بهینه از مواد اولیه، محصولات بیشتر و مرغوب تری را عرضه کند.

وی ادامه داد: با شناسایی و معرفی منابع مختلف و نیز کاتالیست‌های تولیدی شرکت‌های داخلی، مشکلات ناشی از تحریم یا انحصار تهیه کاتالیست‌های مورد نیاز برطرف می شود.

رئیس واحد شناسایی و بررسی راکتوری مرکز تحقیقیات کاتالیست پژوهشگاه صنعت نفت با بیان این که صنایع نفت و گاز از مهم ترین مصرف کنندگان کاتالیست در کشور هستند، افزود: علاوه بر پالایشگاه‌های نفت و گاز، مجتمع های پتروشیمی، بیشتر کارخانه های شیمیایی، مجتمع های فولاد و برخی از کارخانه های تولید محصولات غذایی در تولید خود از طیف گسترده ای از کاتالیست‌ها استفاده می کنند؛ به طوری‌که سالیانه مقادیر زیادی ارز صرف خرید کاتالیست‌های مورد نیاز از شرکت‌های تولید کننده خارجی می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۰۸۴۰۸ بازدید