سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

شریان اصلی انتقال سوخت از جنوب به شمال کشور نوسازی شد

مجری پروژه نوسازی خط لوله قدیمی اهواز- ری گفت: عملیات نوسازی و تعویض این خط لوله قدیمی به صورت خرید، ساخت و اجرا (EPC) به همت کارشناسان مدیریت مهندسی و طرح های شرکت به پایان رسید.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، غلامرضا سالاروند افزود: عملیات تعویض و نوسازی خط لوله نفت خام اهواز-ری با قدمت بیش از ۳۰ سال که تامین کننده خوراک پالایشگاه اراک، تهران و تبریز است، از سال ۸۲ در قالب ۶ پروژه تعریف و آغاز شد.

وی ادامه داد: قطعات تهران-قم، اراک-قم، سبزآب-تنگ فنی و تنگ فنی-آسار تکمیل شده است و دو قطعه باقی مانده آسار-رازان و رازان-شازند نیز در هفته دولت به بهره برداری رسید و با اجرای آن همه مسیر خط اهواز-ری تعویض شد.

به گفته مجری پروژه نوسازی خط لوله قدیمی اهواز- ری، قطعه اول این پروژه شامل خط لوله ۲۶ اینچ نفت خام از مرکز انتقال نفت رازان تا کیلومتر ۴۵۶ شازند اراک به طول ۷۷ کیلومتر با هزینه حدود ۱۸۰ میلیارد ریال در مدت زمان ۲۴ ماه انجام شد.

سالاروند تصریح کرد: این خط لوله ظرفیت انتقال روزانه ۳۷۲ هزار بشکه نفت خام از مرکز انتقال رازان تا پالایشگاه اراک و تهران را دارد.

وی گفت: قطعه دوم هم در قالب خط آسار تا رازان به طول ۱۱۵ کیلومتر با هزینه حدود ۲۱۰ میلیارد ریال در منطقه سخت گذر به انجام رسید.

به گفته سالاروند، مشکلات تحصیل اراضی، سخت گذربودن مسیر در منطقه زاگرس و مشکلات اداری با سازمان های مرتبط مانند محیط زیست و منابع طبیعی پروژه یادشده را با اندکی تاخیر رو به رو کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۲۸۳۸۵ بازدید