سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

تفاهم‌نامه صادرات گاز ایران به عراق و سوریه امضا می‌شود

امروز تفاهم‌نامه سه جانبه صادرات گاز ایران به اروپا از مسیر عراق و سوریه با حضور وزیران نفت سه کشور در عسلویه امضا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، قرار است این تفاهم‌نامه ۱۰ میلیارد دلاری تا پایان امسال تبدیل به قرارداد شود.

به‌این منظور طول خط لوله حدود پنج هزار کیلومتر برآورد شده که قرار است خط لوله‌ای از پارس جنوبی به طول ۷۵۰ کیلومتر تا مرز ایلام کشیده و از این طریق گاز ایران از پارس‌جنوبی به عراق سپس به سوریه، لبنان و دریای مدیترانه و در نهایت اروپا صادر شود.

ظرفیت این خط لوله برای انتقال ۱۱۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد بود که دو تا سه فاز پارس‌جنوبی تامین‌کننده گاز آن است؛ درحال حاضر چندین شرکت فاینانسور اروپایی خواهان مشارکت در این قرارداد که هستند که قرار است عملیات ساخت خط لوله به صورت قرارداد B.O.O (ساخت، تملک، بهره‌برداری) یا B.O.T (ساخت، بهره‌برداری، واگذاری) به فاینانسور واگذار شود.

در این زمینه تا افق ۲۰۲۰ میلادی، نیاز عراق روزانه به گاز طبیعی روزانه  ۱۰ تا ۱۵ میلیون متر مکعب، سوریه ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب و لبنان بین پنج تا هفت میلیون متر مکعب برآورد شده است؛ پیش‌بینی سه کشور برای بهره‌برداری از این خط لوله جدید صادراتی، سال ۲۰۱۴ میلادی بوده است

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۵۰۵۴۰ بازدید