سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

نشست هماهنگی اجلاس گازی ۳ جانبه ایران، عراق، سوریه برگزار شد

نشست هماهنگی اجلاس گازی سه‌جانبه ایران، عراق و سوریه با هدف امضای قرارداد نهایی صادرات گاز ایران به اروپا که قرار است روز دوشنبه(۳ مرداد) با حضور وزیران نفت سه کشور در عسلویه تشکیل شود، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، به‌منظور ایجاد هماهنگی برای تشکیل اجلاس سه‌جانبه گازی و نیز امضای قرارداد نهایی صادرات گاز ایران به اروپا از مسیر عراق و سوریه، بعد از ظهر امروز نشستی با حضور مهندس محمد علی‌آبادی و مدیران ارشد صنعت نفت برگزار شد.

در این نشست سرپرست وزارت نفت به همراه دکتر خالدی معاون امور بین‌الملل و مدیران کل این معاونت، مهندس اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و برخی مدیران صنعت گاز، مدیران ارشد شرکت ملی نفت ایران، دکتر بازرگانی سرپرست معاونت امور حقوقی و مجلس و مهندس سوری مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به بررسی جرئیات مربوط به قرارداد صادرات گاز و برگزاری اجلاس سه‌جانبه پرداختند.

براساس این گزارش، خط لوله جدید صادرات گاز ایران به اروپا از مسیر عراق و سوریه خواهد بود و براساس آن خط لوله جدید صادرات گاز ایران از خاک عراق، سوریه و جنوب لبنان گذشته و از طریق مدیترانه به اروپا خواهد رسید.

به این منظور قرار شد خط لوله ۵۶ اینچ، به ظرفیت انتقال روزانه ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز در مسیر سه کشور ایران، عراق و سوریه ساخته شود. قرار است با ساخت این خط لوله پنج هزار و ۶۰۰ کیلومتری، گاز فازهای پارس‌جنوبی به این کشورها و سپس شرکت‌های علاقه‌مند در اروپا عرضه شود که طول خط لوله جدید صادراتی در بخش عراق حدود ۴۹۰ کیلومتر و در سوریه حدود ۶۰۰ کیلومتر تخمین زده شده است.

این درحالیست که تا افق ۲۰۲۰ میلادی، نیاز عراق روزانه به گاز طبیعی روزانه  ۱۰ تا ۱۵ میلیون متر مکعب، سوریه ۱۵ تا ۲۰ میلیون متر مکعب و لبنان بین پنج تا هفت میلیون متر مکعب برآورد شده است؛ پیش‌بینی سه کشور برای بهره‌برداری از این خط لوله جدید صادراتی، بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ میلادی بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۰۶۳۲۰ بازدید