سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

تولید میدان نفتی سروش ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد

مهندس محمود زیرکچیان زاده از مذاکره با یک شرکت بین المللی برای سرمایه گذاری در طرح افزایش تولید در میدان نفتی سروش در خلیج فارس خبر داد و گفت: این شرکت قرار است سرمایه گذاری و توسعه این میدان را انجام دهد.

مهندس محمود زیرکچیان زاده در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که میدان نفتی سروش از سال ۸۳ تاکنون روزانه حدود ۹۰ هزار بشکه در روز تولید دارد، افزود: هم اکنون برای افزایش تولید بیش از ۴۰ هزار بشکه نفت در روز به تولید این میدان در فاز نخست با یک شرکت بین المللی در حال مذاکره هستیم.

بررسی احتمال افزایش نفت درجای میدان سروش

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران از حفر چاه اکتشافی جدید در میدان نفتی سروش خبر داد و گفت: به زودی حفر این چاه برای شناخت بیشتر این میدان و بررسی افزایش احتمالی نفت درجا آغاز خواهد شد.

وی از طراحی و تدوین ام.دی.پی جدید برای میدان های نفتی سروش و نوروز در خلیج فارس با هدف افزایش تولید از این میدان ها خبر داد و گفت: دو مشاور داخلی و خارجی در این زمینه مشغول به کارند.

مهندس زیرکچیان زاده با بیان این که طراحی و تدوین ام.دی.پی جدید برای میدان های نفتی سروش و نوروز از سال گذشته آغاز شده است، ابراز امیدواری کرد امسال دو ام.دی.پی جدید برای میدان های سروش و نوروز خواهیم داشت.

به گزارش شانا، میدان‌های سروش و نوروز به ترتیب با بیش از ۱۵ و چهار میلیارد بشکه نفت درجای اولیه، از میدان‌های بزرگ نفتی غرب خلیج فارس هستند.

آخرین فاز توسعه این میدان‌ها در سال ۲۰۰۰ میلادی از سوی شرکت انگلیسی _ هلندی شل پیاده‌سازی و طبق مطالعات این شرکت، استحصال به ترتیب حدود ۵۸۵ و ۵۶۰ میلیون بشکه از نفت موجود در مخازن اصلی سروش و نوروز به روش طبیعی پیش‌بینی شده است.

هدف اصلی دو پروژه مطالعاتی جاری که با مشارکت دو مشاور مجزای داخلی و خارجی روی میدان های سروش و نوروز انجام می‌شود، مدل‌سازی روش‌های مختلف ازدیاد برداشت، از جمله تزریق گاز و انتخاب بهترین روش ممکن از نظر فنی و اقتصادی است که با پیاده‌سازی آن، ضرایب برداشت از مخازن این میدان ها افزایش یابد.

مطالعات مقدماتی در میدان سروش، نشان داده است که با تزریق گاز و بهره‌گیری از سازکار ریزش ثقلی گاز/نفت ضریب بازیافت از مخزن اصلی میدان را می توان از حدود ۵ درصد برای حالت تولید طبیعی به چند برابر افزایش داد؛ این در حالی است که با توجه به ۱۰ میلیارد بشکه نفت درجای اولیه مخزن اصلی این میدان، هر یک درصد افزایش ضریب برداشت، ۱۰۰ میلیون بشکه به تولید از میدان خواهد افزود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۴۴۷۵ بازدید