سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN
نصراله زارعی، سرپرست طرح توسعه ميدان نفتی آزادگان جنوبی:

تکمیل فاز اول طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی تا سال ۱۴۰۰

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی گفت: فعالیت های مهندسی و اجرایی ساخت بزرگترین واحد فرآورش بالادستی صنعت نفت کشور به ظرفیت ۳۲۰ هزار بشکه در روز آغاز شده و تا پایان سال ۱۴۰۰ آماده فرآورش تمام نفت تولیدی برنامه ریزی شده در آزادگان جنوبی خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، نصراله زارعی با اشاره به روند توسعه میدان آزادگان جنوبی، گفت: جهت تسریع در اجرای پروژه، اقلام و تجهیزات دیرتحویل آن “LLI”  که قبلا توسط شرکت متن و تماماً توسط سازندگان داخلی سفارش ساخت شده بود اغلب ساخته و به سایت حمل شده و مابقی دارای پیشرفت ۶۵ الی ۹۸ درصد هستند که نقش مهمی در کوتاه شدن زمان ساخت و بهره برداری واحد فرآورش مرکزی CTEP آزادگان جنوبی خواهد داشت.

وی اظهار کرد: طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی به دلیل اهمیت، ارزش و مشترک بودن میدان همواره جز اولویت های شرکت ملی نفت ایران بوده و شاهد این ادعا افزایش تولید پلکانی و مرحله ای از میزان حدود ۴۰ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۹۲ به ظرفیت ۱۴۰ هزار بشکه در روز در حال حاضر است.

زارعی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران هیچ گاه توسعه و افزایش تولید میدان مشترک آزادگان جنوبی را معطل شرکت های خارجی نگذاشته است، گفت: با تکیه بر توان پیمانکاران و سازندگان داخلی تاکنون بیش از ۱۶۵ حلقه چاه حفاری، بیش از ۷۰ درصد خطوط لوله جریانی و چند راهه ها و خطوط لوله اصلی اجرا و با استفاده از ظرفیت های فرآورش موجود در غرب کارون و اجاره یک واحد فرآورش سیار ظرفیت تولید به ۱۴۰ هزار بشکه در روز رسیده است و چنانچه اتفاق آبگرفتگی و سیل نبود افزایش مرحله ای و پلکانی طبق برنامه قبلی ادامه می یافت.

وی افزود: نکته مهم در طرح آزادگان جنوبی توجه به ضرورت و دغدغه اصلی یعنی افزایش ضریب بازیافت مخزن است که شرکت ملی نفت ایران در تلاش است نسبت به کارگیری روش ها و تکنولوژی های نوین و به روز صنعت بالادستی دنیا نسبت به مراحل افزایش تولید IOR  و EOR که جز شرح کار فاز دوم توسعه میدان خواهد بود، نیز اقدام کند و اهتمام ویژه ای در این خصوص در حال انجام است.

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی تصریح کرد: هزینه ایجاد ظرفیت تولید یک بشکه نفت خام در روز در این میدان کمترین هزینه در بین میادین مشابه توسعه داده شده دارد و از همه مهم تر که حداکثر استفاده از توان پیمانکاران و سازندگان و مشاوران داخلی در طرح آزادگان جنوبی محقق شده و از این حیث رکورددار است.

زارعی افزود: طبق برنامه ریزی شرکت مهندسی و توسعه نفت، کلیه فعالیت های باقیمانده فاز یک توسعه میدان آزادگان جنوبی تا پایان سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف شده و به سرانجام خواهد رسید و در خلال اجرای این فعالیت ها شرح کار توسعه فاز دوم نیز نهایی خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ دی ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۴۱,۱۳۲ بازدید