سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

پیشرفت طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی به ۸۷ درصد رسید

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از پیشرفت ۸۷ درصدی عملیات اجرایی طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت متن عبدالرضا حاجی حسین نژاد پیشرفت طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی را ۸۷ درصد اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه اعلامی در نیمه اول سال ۱۳۹۴، به هدف تولید ۷۵ هزار بشکه ای فاز نخست این طرح توسعه ای که در قالب بیع متقابل اجرا می شود، دست می یابیم.
وی از پیشرفت جلوتر از برنامه پروژه حفاری چاه های نفتی میدان آزادگان شمالی خبر داد و گفت: هم اکنون از مجموع ۵۸ حلقه چاه، حفاری ۵۶ حلقه به اتمام رسیده است.
حاجی حسین نژاد افزود: حفاری دو حلقه چاه باقیمانده در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی نیز با استفاده از دو دستگاه حفاری مطابق برنامه زمانبندی در حال انجام است.
هدفگذاری برای اجرای فاز دوم طرح توسعه آزادگان شمالی
به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، در فاز دوم طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی، تولید روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت با حفر ۵۰ حلقه چاه، هدفگذاری شده است.
حاجی حسین نژاد تصریح کرد: در صورت ارائه طرح جامع توسعه میدان (MDP) تا پایان دسامبر، در مورد اجرای فاز دوم تصمیم گیری می شود.
کرامت بهبهانی؛ مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی نیز گفت: مراحل احداث واحدهای بهره برداری، نمکزدایی و واحد فرآورش و ارسال گاز نیز از وضعیت مطلوبی برخوردار است.
وی با بیان اینکه قراردادهای سطح الارضی طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی به صورت EPCC (تجهیزات، کالا، راه اندازی و اجرا) منعقد شده است، گفت: خوشبختانه از نظر تامین کالا که مهمترین بخش پروژه به شمار می رود، مشکلی وجود ندارد؛ در ضمن بر اساس قرارداد، سهم داخل در تامین کالای مورد نیاز این پروژه، ۵۱ درصد است.
پیشرفت ۴۱ درصدی بخش سطح الارضی در یک سال اخیر
بهبهانی افزود: از آبان ماه سال گذشته تا آبان ماه امسال، پیشرفت بخش سطح الارضی طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی ۴۱ درصد برآورد می شود که در نوع خود بی نظیر است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت موفقیت حاصل در پیشرفت قابل توجه بخش سطح الارضی میدان آزادگان شمالی در یک سال اخیر را مرهون نظارت دقیق کارفرما بر روند اجرای پروژه خواند و گفت: البته خلع ید پیمانکاری چینی از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی هم بی تاثیر نبود.
حاجی حسین نژاد افزود: پیمانکار چینی طرح توسعه آزادگان شمالی بر این موضوع که ایران در حوزه میدان های مشترک تمرکز و به طور جدی بر روند اجرای پروژه نظارت دارد، به خوبی واقف است.
توسعه میدان مشترک آزادگان شمالی از سوی شرکت سی ان پی سی آی چین در دست اجراست.
میدان نفتی آزادگان شمالی از میادین مشترک است که در ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز واقع شده است. فاصله این میدان تا میدان آزادگان جنوبی ۴٠ کیلومتر است و اجرای طرح توسعه این میادین به همراه میادین یادآوران، یاران شمالی و یاران جنوبی در منطقه غرب کارون به عهده شرکت مهندسی و توسعه نفت است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ آذر ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۱۹۶۴۱ بازدید