سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

رونمایی سه دستگاه کاربردی صنعت حفاری در نمایشگاه ساخت تجهیزات نفت خوزستان

مدیر پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران از رونمایی سه دستگاه مهم کاربردی صنعت حفاری در نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حبیب الله اعتماد دراین باره گفت: این دستگاه ها شامل تازه ترین لوله مغزی سیار، یونیت نمودارگیری دریایی و پمپ گل (PT ١۴٠٠) است که با نظارت کارشناسان شرکت ملی حفاری ایران و با همکاری مراکز آموزش عالی، شرکت های دانش بنیان بوسیله شرکت های توانمند بخش خصوصی داخلی طراحی و ساخته شده است.
وی افزود: دستگاه روزآمد لوله مغزی سیار که برای نخستین بار در ایران و خاورمیانه تولید می شود دارای فناوری بالایی است که با انجام آزمایش های میدانی، هم اکنون موضوع تجاری سازی آن مطرح شده است.
اعتماد اظهار کرد: دستگاه های لوله مغزی سیار در بسیاری از فرآیندهای حفاری پیشرفته و تعمیراتی چاه ها، جایگزین دکل های حفاری و تعمیراتی استفاده می شود و امکان تعمیر چاه های نفت و گاز را تا عمق ۶ هزار متر در کوتاهترین زمان ممکن، بدون نیاز به کشتن چاه، صرف هزینه های هنگفت، توقف تولید و آسیبهای بعدی به مخزن فراهم می سازد.
مدیر پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران با اشاره به ساخت نمونه هایی دستگاه های نمودارگیری خشکی و دریایی در کشور در سال های اخیر، گفت: دستگاه نمودارگیری دریایی جدید (زون ٢) دارای ویژگی های خاص برای استفاده در میدان های نفتی با شرایط خاص است.
وی با بیان اینکه  این دستگاه ها برای بدست آوردن اطلاعات مخزن از جمله نوع سیال، جنس لایه های زمین، تخلخل و سطح تماس نفت، گاز و آب مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: تا کنون دستگاه نمودارگیری دریایی جدید (زون ٢) از خارج کشور تهیه می شد؛ اما دستگاه جدید به نحوی طراحی شده که همه قطعات و تجهیزات مورد نیاز آن در داخل کشور قابل تامین است و خدمات پشتیبانی آن نیز در استان خوزستان صورت می گیرد.
اعتماد درباره ساخت پمپ گل PT ١۴٠٠ ، اظهار کرد: متخصصان شرکت ملی حفاری با همکاری صنعتگران توانمند داخلی ساخت این تجهیز اساسی را در دستور کار قرار دادند و موفق به تولید آن با ویژگی های مشابه نوع خارجی شدند.
مدیر پژوهش، فناوری و مهندسی ساخت شرکت ملی حفاری ایران گفت: این پمپ ها در پمپاژ مواد گل حفاری به داخل چاه برای خنک کردن مته، جلوگیری از فوران چاه، انجام حفاری‌های افقی و انحرافی کاربری دارد.
نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت خوزستان از ١۵ تا ١٨ آذرماه در محل دایمی نمایشگاه بین المللی استان خوزستان در اهواز برگزار می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ آذر ۱۳۹۳ساعت: ۰۹:۰۰۶۲۸ بازدید