سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

مناطق نفت خیز جنوب ۴۰ حلقه چاه نفتی در میدان آزادگان حفاری می کند

معاون حفاری مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از حفاری ۴۰ حلقه چاه نفتی توسط این شرکت در میدان مشترک آزادگان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد مهدی ‌زارعی اظهار کرد: در راستای سیاست راهبردی وزارت نفت مبنی بر توسعه میادین مشترک و بر اساس دستور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حفاری ۴۰ حلقه چاه نفتی به مناطق نفت خیز جنوب واگذار شده که تاکنون ۲ دستگاه حفاری در این منطقه مستقر و عملیاتی شده و در حال اعزام سومین دستگاه حفاری به منطقه هستیم.
وی افزود: با توجه به این که میدان آزادگان مهمترین میدان نفتی مشترک کشور محسوب می شود شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای صیانت از منابع کشور تمام توان خود را برای اجرای برنامه حفاری چاه‌ ها مطابق با برنامه زمانبندی به کار خواهد بست.
مهدی‌زارعی با بیان این که این شرکت حدود ۱۰ دکل برای حفاری ۴۰ حلقه چاه در منطقه آزادگان اختصاص داده است گفت: این دستگاه‌ها به تدریج پس از ترخیص از سایر میادین به سمت آزادگان اعزام خواهند شد.
معاون حفاری مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تاکید کرد: در صورت تامین به موقع کالا و مواد مصرفی مورد نیاز، حفاری این ۴۰ حلقه چاه در مدت ۲ سال انجام خواهد شد.
وی گفت: شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در برنامه حفاری این چاه ها، کارهای مهندسی، زمین شناسی، طراحی چاه، حفاری تا رسیدن به نقطه تولید و نصب تاج را برای تحویل به شرکت ملی نفت ایران بر عهده دارد.
میدان نفتی آزادگان با مساحت تقریبی ۹۰۰ کیلومتر مربع در ٨٠ کیلومتری غرب اهواز قرار دارد و تولید از این میدان برای نخستین بار به همت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در یک برنامه زمانبندی ۶ ماهه با تعمیر ۶ حلقه چاه اکتشافی محقق و تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه از این میدان از سال ۱۳۸۶ آغاز شد.
شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب همچنین با حفاری ۱۵ حلقه چاه توسعه ای، احداث تسهیلات سطح الارضی و خطوط لوله جریانی در مدت ۱۵ ماه، ظرفیت تولید این میدان را به ۵۰ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۸۸ رساند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ شهریور ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۱۹۵۷۳ بازدید