سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

جلوگیری از سوختن ۲۵ میلیون فوت مکعب گاز ارسالی به فلر فاز ۱۲ پارس جنوبی

با راه اندازی موفقیت آمیز کمپرسور Off Gas در فاز ۱۲ پارس جنوبی از به هدر رفتن ۲۰ تا ۲۵ میلیون فوت مکعب گاز ارسالی به فلر در روز جلوگیری شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عملیات راه اندازی Off Gas یونیت ۱۰۳ فاز ۱۲ با حضور مدیرعامل و برخی از مدیران شرکت پتروپارس (مجری طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی) با موفقیت به پایان رسید و این کمپرسور در مدار قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، کمپرسور Off Gas نقش بسیار مهمی در فرآیند تثبیت میعانات گازی دارد. با راه اندازی این کمپرسور افزون بر جلوگیری از به هدر رفتن ۲۰ تا ۲۵ میلیون فوت مکعب استاندارد گاز ارسالی به فلر، گاز تولیدی بیشتری وارد خط سراسری شبکه گاز کشور شده و تولید میعانات گازی نیز افزایش می یابد.
همچنین نصب این کمپرسور سهم به سزایی در کاهش آلودگی هوا و حفظ محیط زیست دارد.
گفتنی است، با بهره برداری از نخستین ردیف پالایشگاه خشکی فاز ۱۲ پارس جنوبی به دست متخصصان و مهندسان ایرانی، تولید اولیه از این فاز پارس جنوبی از بهمن سال گذشته آغاز شد که به گفته مقام عالی وزارت نفت، اولین افزایش تولید گاز بعد از ۶ سال بود.
با توجه به تحریم های بین المللی علیه ایران و عدم همکاری شرکت اروپایی سازنده کمپرسور Off Gas در انجام عملیات نصب، راه‌اندازی و پشتیبانی، از روزهای ابتدای راه اندازی پروژه فاز ۱۲، مدیران و متخصصان پتروپارس با نظارت دقیق همکاران EPC2 فاز ۱۲ و همکاری شرکت ایرانیOTC پس از سه ماه موفق شدند؛ تمامی مراحل عملیات نصب و راه اندازی این کمپرسور را با موفقیت بدون حضور نیروی خارجی به اتمام برسانند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۰۹۵۶۴ بازدید