سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

حجم قرار‌داد‌های سالانه ژاپن و کره برای واردات نفت ازایران ثابت ماند

براساس اعلام منابع آگاه، حجم قرار‌داد های دوره ‌ای سالانه بیشترمشتریان ژاپنی و کره ‌ای نفت خام ایران، با ایران در سال ۲۰۱۴ ثابت ماند.  pedec1

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، براساس اعلام منابع آگاه، بیشترمشتریان ژاپنی و کره ‌ای نفت خام ایران، حجم قرار‌داد های دوره ‌ای سالانه خود با ایران را برای سال ۲۰۱۴ در سطوحی بدون تغییرنسبت به سال گذشته تجدید کردند و انتظار دارند واردات آن ها در دوره‌ ۶ ماهه توافق موقت و احتمالا پس از آن ادامه پیدا کند.
این منابع افزودند: به غیراز پالایشگاه ژاپنی جی.ایکس. نیپون تمام خریداران نفت ایران در ژاپن و کره‌ جنوبی قرار‌داد ‌های دوره ‌ای سال جاری میلادی واردات نفت خام از ایران را از نظر حجمی در سطوح سال ۲۰۱۳ نگه داشته اند.
به نوشته پلاتس، با وجود عدم تغییر قرار‌داد ‌های دوره‌ ای صادرات نفت خام ایران به ژاپن و کره جنوبی، انتظار می‌رود که هر ماه و هر سال این میزان تغییریابد، زیرا محموله‌ هایی که در پایان یک ماه به این دو کشور می‌رسند اغلب به عنوان صادرات ماه بعد نیزمحاسبه می شوند.
منابع آگاه در ژاپن و کره جنوبی اعلام کردند: قرار‌داد‌ های دوره‌ ای سالانه در مقدار صادرات انعطاف پذیرهستند و به خریداران این امکان را می ‌دهند که در صورت فشار تحریم ‌ها یا محدود ‌شدن اجرای قرار‌داد ‌ها مقدار واردات خود را کاهش دهند.
این گزارش حاکیست، براساس توافق ماه نوامبر بین ایران و شش قدرت جهانی خریداران نفت خام ایران که اغلب در آسیا هستند، دیگر لازم نیست در ۶ ماه منتهی به ۲۰ ژوییه خرید نفت از ایران را به طور مداوم کاهش دهند تا از تحریم‌ های آمریکا معاف شوند.

منبع:‌ nioc

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۱۴:۴۹۵۶۳ بازدید