سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

طرح مکانیزم توسعه پاک برای پروژه NGL ٣٢٠٠ اجرایی می شود

رئیس HSE شرکت متن با اشاره به برنامه ریزی برای تجمیع گازهای همراه میادین غرب کارون در NGL ٣٢٠٠ گفت: طرح مکانیزم توسعه پاک (CDM) برای این پروژه، تعریف و اجرایی خواهد شد.PEDEC1

الهام اردلانی در گفتگو با خبرنگار شانا، به تمرکز فعالیت های مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) شرکت مهندسی و توسعه نفت بر میدان های غرب کارون اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از NGL ٣٢٠٠، تمام گازهای همراه میادین غرب کارون به این کارخانه ارسال می شود و هم اکنون، تعریف مکانیزم توسعه پاک برای این طرح، در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون فعالیت های HSE شرکت متن با توجه به تعدد طرح ها در غرب کارون متمرکز است، گفت: در صورت افزایش فعالیت های توسعه ای در میدان گازی کیش، فعالیت های HSE در این میدان نیز بیشتر می شود.

اردلانی با بیان اینکه با درخواست اداره محیط زیست استان خوزستان، هسته های زیست محیطی غرب کارون از ابتدای فروردین ماه امسال مجددا فعال شده اند، تصریح کرد: به این منظور، جمعی از کارشناسان محیط زیست به عنوان بازرس در پروژه های غرب کارون حضور یافته و جوانب زیست محیطی کار را بررسی می کنند.

ایجاد فضای سبز روی خاکچال های دفن پسماند حفاری در غرب کارون

رئیس HSE شرکت متن با اشاره به افزایش فعالیت های این شرکت در غرب کارون و ضرورت رسیدگی به مسائل زیست محیطی این منطقه با توجه به وسعت فعالیت ها گفت: میدان های مشترکی مانند آزادگان، یاران و یادآوران در حوزه تالاب هورالعظیم قرار دارند و حفاظت زیست محیطی از این تالاب اجتناب ناپذیر است.

اردلانی اظهار داشت: HSE شرکت مهندسی و توسعه نفت با توجه به توسعه حفاری ها در این منطقه، توانسته محل مناسبی را برای دفن پسماندهای حفاری میدان یاران پیدا کند و با تثبیت خاک، ایجاد خاکچال و ایجاد فضای سبز روی این خاکچال ها، از آلودگی ریست محیطی در این منطقه جلوگیری می شود.

وی همچنین از ایجاد محل دفن پسماندهای حفاری برای میدان آزادگان شمالی خبر داد و گفت: دستیابی به محلی مناسب برای دفن پسماندهای میدان آزادگان شمالی و میدان یاران نیز در دستور کار قرار دارد.

ایجاد بانک اطلاعاتی برای مدیریت حمل و نقل پسماندهای حفاری

وی گفت: همچنین با هدف مدیریت جامع بخش حمل و نقل این پسماندها، در حال ایجاد بانک اطلاعاتی جامعی از تمام وسائل نقلیه ای هستیم که از سوی پیمانکار برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند.

به گفته اردلانی، به این منظور که کامیون های حمل پسماند، پسماندها را بعضا بدون هماهنگی در مکان های مختلفی که برای این کار درنظر گرفته نشده است، تخلیه نکنند، در این طرح، گیت های ورودی و خروجی در مکان های مورد نظر مستقر می شوند و بارنامه تنها در مبدا و مقصد گشوده و بررسی می شود.

وی با اشاره به موضوع شکار لاک پشت ها در غرب کارون توسط چینی ها نیز عنوان کرد: با توجه به جریمه های سنگینی که برای چینی ها در نظر گرفته شد و با هشدارهای مستمری که به آنها داده شد، مدت هاست این جریان کاملا متوقف شده است و چینی ها به هیچ عنوان لاک پشت های منطقه را شکار نمی کنند.

گفتنی است شرکت های تابعه شرکت ملی نفت ایران با درک ضرورت بهره مندی از مکانیزم توسعه پاک، پروژه­ های مختلفی را در این زمینه تعریف کرده و دنبال می کنند؛ به طوری که بررسی ها نشان می­ دهد تنها در شرکت های نفت و گاز پارس، نفت فلات قاره ایران، ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در مجموع بیش از ٢٠ پروژه حائز اهمیت در حوزه CDM تعریف شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ فروردین ۱۳۹۳ساعت: ۰۹:۵۷۷۲۵ بازدید