سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

اولویت پژوهشی صنعت نفت به بخش بالادستی این صنعت اختصاص دارد

وزیر نفت اعلام کرد: اولویت های صنعت نفت در حوزه پژوهش به بخش بالادستی این صنعت اختصاص دارد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن زنگنه؛ وزیر نفت درمراسم پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت نفت که هم اکنون در پژوهشگاه صنعت نفت در حال برگزاری است، با اعلام این مطلب گفت: تخصیص اولویت های پژوهش به بخش بالادستی به معنای کم توجهی به دیگر بخش ها نیست، زیرا دستاوردهای پژوهشی بخش بالادستی صنعت نفت قابل قیاس با سایر بخش ها نیست.
وی افزایش ضریب ازدیاد برداشت نفت از مخازن را از اولویت های پژوهشی در بخش بالا دست صنعت نفت خواند و تصریح کرد: دستاوردهای افزایش ضریب ازدیاد برداشت نفت از مخازن به طور مستقیم در اقتصاد ملی کشور تاثیر گذار است.
مقام عالی وزارت نفت  با تاکید بر اینکه نتایج دستاوردهای حاصل از افزایش ضریب ازدیاد برداشت نفت از مخازن با دستاوردهای هیچ حوزه ی پژوهشی قابل قیاس نیست، گفت: با افزایش ۱ درصد ضریب ازدیاد برداشت، سود ۸۰۰ میلیارد دلاری نصیب کشور می شود و در اقتصاد کلان کشور این میزان بسیار راه گشا و تاثیر گذار است.
وی در بخش دیگر سخنان خود بر ضرورت حمایت قاطع از بخش بالادستی صنعت در دانشگاه های صنعت نفت با هدف افزایش ضریب بازیافت نفت تاکید کرد.
زنگنه با اشاره به روند تغییرات پر شتاب سازمان ها که ناشی از پیشرفت تکنولوژی است،  اشاره و تصریح کرد: نقش پژوهش در توسعه تکنولوژی و فناوری های نوین بی بدیل است.
وی با بیان اینکه صنعت نفت جهان با پیشرفت روز افزون پژوهش و فناوری رشد چشمگیری داشته است، گفت: توسعه پژوهش و فناوری منجر به ارتقای جایگاه کشورها درعرصه بین الملل و صادرات می شود و در نتیجه موفقیت اقتصادی را به همراه دارد.
وزیر نفت برحمایت از پژوهشگران به عنوان سرمایه های ملی تاکید و تصریح کرد: حماسه اقتصادی با حضور و نقش این عزیزان در صنایع محقق می شود.
زنگنه بر پیوند میان شبکه های پژوهشی، علمی و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت به منظور رفع مشکلات صنعت تاکید  و تصریح کرد: توجه به منابع انسانی، تقاضامحوری، رفع مشکلات و حفظ سطح تولید از مهم ترین وظیفه محققان و پژوهشگران صنعت نفت است.
به گفته مقام عالی وزارت نفت توجه به نظام پژوهش با محوریت منابع انسانی متخصص باید انجام شود، زیرا نظام پژوهش و فناوری یکی از راهکارهای صیانت از منابع کشور و توسعه صادرات است.زنگنه گفت: صنعت نفت نیاز به رویکرد دانش محور و فناورانه دارد و رویکرد ما از صنایع تولیدمحور به صنایع دانش محور و ساخت کالا و تجهیزات بر اساس پژوهش است.

وی، اولویت دوم وزارت نفت  را اجرای طرح های بزرگ در صنعت نفت دانست و افزود:‌ باید از خام فروشی نفت اجتناب کنیم، به همین منظور حدود ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه جدید برای پتروشیمی و ۱۰ میلیارد دلار برای توسعه میادین مشترک اختصاص باید یابد زیرا این حوزه ها از مگا پروژه های صنعت نفت به شمار می روند.
زنگنه گفت: فعالیت در این حوزه به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش هایی مانند صنایع پتروشیمی، برداشت از میدان های مشترک نفتی و میدان های گازی دارد.زنگنه با بیان اینکه مدیریت مناسبی در اجرای پروژه ها در چند سال گذشته اعمال نشد، گفت: باید در حوزه مدیریت پروژه ها به توسعه و استفاده فناوری های نوین به منظور پیشبرد اهداف صنعت نفت توجه کرد.

وی گفت: در چند سال گذشته با وجود صرف هزینه های کلان ده ها میلیارد دلاری در این صنعت، متاسفانه هیچ دستاوردی برای این صنعت حاصل نشد.

وزیرنفت در بخش دیگر سخنان خود بر ضرورت توجه به اهمیت اقتصادی بهینه سازی مصرف، بهبود کارایی و توسعه فناوری و کاهش شدت مصرف انرژی تاکید کرد.

مقام عالی وزارت نفت گفت: حدود ۸۰ میلیارد دلار از بودجه های هزینه شده در صنعت نفت در سال ۹۲، حاصل ما به تفاوت قیمت فروش فرآورده های نفتی و گاز طبیعی با قیمت مناسب بوده است که از این میزان ۳۰ میلیارد دلار به دلیل الگوی نادرست  مصرف سوخت در کشور به هدر رفته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۶:۱۰۵۶۷ بازدید