سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

اجرای همزمان ۱۰ طرح پژوهشی در پژوهشکده

بیش از ده طرح پژوهشی به صورت همزمان در پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت که یکی از پژوهشکده های این مجموعه محسوب می شود، در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، شرکت های تابع شرکت ملی نفت ایران از جمله مناطق نفت خیز جنوب، نفت مناطق مرکزی، مهندسی و توسعه نفت و شرکت نفت و گاز اروندان، متقاضی انجام طرح های پژوهشکده مهندسی پژوهشگاه صنعت نفت هستند.
اکنون اجرای ۱۰ طرح پژوهشی درپژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت، در قالب پروژه های داخلی مصوب شده و در دست اقدام قرار گرفته است.
علاوه بر این طرح ها، حجم زیادی از مطالعات و سرویس های آزمایشگاهی سنگ و سیال نیز به تقاضای شرکت های خارجی و داخلی در در پژوهشکده مهنسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت در حال انجام است.
بنابراین گزارش، در مقایسه با سال های گذشته تغییر رویکرد پژوهشکده مهندسی نفت به سمت طرح های پژوهشی جامع با اثر بخشی بیشتر همراه بوده و تعداد و میزان اعتبار این طرح های پژوهشی نسبت به سال های گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشته است.
یکی از مهمترین طرح های در حال انجام، طرح به کارگیری تکنولوژی نانو مواد و میکروحباب ها در سیال حفاری به منظور بهبود خواص سیال حفاری با ملاحظات زیست محیطی مطرح است که در این طرح با ساخت انواع نانو افزایه ها و همچنین میکروحباب های پایدار می توان سیال حفاری نسل جدید را در عملیات حفاری مناطقی با شرایط ویژه به کار گرفت.
این گزارش حاکی است: از دیگر موفقیت های پژوهشکده مهندسی نفت پژوهشگاه صنعت نفت، دستیابی به دانش فنی سیالات حفاری سبک و فوق سبک دوستدار محیط زیست است که پس از دو سال تحقیق و پژوهش این سیالات در آزمایشگاه های اداره کل حفاری شرکت مناطق نفت خیز جنوب ارزیابی شد و خصوصیات رئولوژیکی، پایداری و دیگر خصوصیات فنی آن مورد تایید قرار گرفت و پس از آزمایش میدانی، دانش فنی آن به بازارهای جهانی ارائه خواهد شد.
در بخش حفاری به منظور کاهش آسیب سازند، طرح هایی نظیر تحقیقات تقابل سنگ و سیال، استفاده از نمک های دانه بندی، طراحی سیالات نوین حفاری، انتخاب مناسب ترین روش اسید کاری و استفاده از سیستم های اسید کاری با قدرت نفوذ بیشتر در خمیره سنگ و مناطقی با نفوذپذیری کمتر در مراحل پایانی است.
همچنین از دیگر طرح های جاری می توان به طرح تزریق آب به منظور حفظ فشار مخزن اشاره کرد که در این طرح مواد شیمیایی مناسب جهت بهبود شیمیایی آبهای تزریقی از نظر کارائی، سازگاری و میزان نفوذ در سنگ مخزن مورد بررسی قرار می گیرد.
در سرویس های آزمایشگاهی، با ساخت و راه اندازی دستگاه های جدید، توانمندی هایی نظیر مطالعات مکانیک سنگ، اندازه گیری اشباع گاز باقیمانده، مطالعات آسیب سازند ایجاد شده است که در مقایسه با سال گذشته حجم سرویس های ارائه شده حدود دو برابر افزایش یافته است.
این گزارش می افزاید: در راستای سیاست های پردیس پژوهش و بالادستی طرح ها زیادی به صنعت پیشنهاد شده که از مهمترین اولویت های آن می توان به، بکارگیری و بومی سازی فناوری های لایه شکافی به منظور افزایش بهره دهی چاه های نفت و گاز، به کارگیری فناوری های نوین به منظور کنترل تولید آب و گاز ناخواسته و به کارکیری امواج فراصوت در تولید بهینه از مخزن اشاره کرد.
همچنین با توجه به نقشه راه ترسیم شده در ازدیاد برداشت در پردیس پژوهش و توسعه صنایع بالادستی یکی از مهمترین برنامه های این پژوهشکده، نقش آفرینی به منظور پیاده سازی پایلوت ازدیاد برداشت است که این مهم با بکارگیری تکنولوژی های نوین در یکی از میادین محقق می شود.
بنابر گزارش nioc، پژوهشکده مهندسی نفت قویترین قطب تحقیقات آزمایشگاهی مهندسی نفت در داخل کشور است و یکی از محدود آزمایشگاه های تحقیقاتی در دنیا است که طیف وسیعی از آزمایشات پیشرفته را در زمینه های سنگ و سیال، حفاری، ازدیاد یرداشت و تولید انجام می دهد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ شهریور ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۴۶۶۳۲ بازدید