سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

انحصار خارجی ها در پارس جنوبی شکسته شد

  رئیس جمهور گفت: آنچه که مهم تر از ساخت یک پالایشگاه گازی است، شکستن انحصار شرکت های بزرگ نفتی خارجی در پارس جنوبی توسط متخصصان داخلی است که امروز با بهره برداری پالایشگاه فازهای ١۵ و ١۶ بار دیگر ما شاهد آن هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمود احمدی نژاد صبح امروز (چهارشنبه نهم مرداد) در مراسم آغاز  پیش راه اندازی پالایشگاه فازهای ١۵ و ١۶ پارس جنوبی، هدف سفر خود به استان بوشهر را تشکر از کارکنان صنعت نفت و تاکید بر توانمندی آنها اعلام کرد و گفت: مجموعه کاری که هم اکنون در پارس جنوبی در حال انجام است در ایران و دنیا به لحاظ فنی و سرمایه گذاری بی نظیر است.

وی با بیان این که هم اکنون و در آینده عسلویه مرکز اصلی تامین انرژی کشور و درآمدهای آن خواهد بود، گفت: با رسیدن تولید گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی به میزان ٧٠٠ میلیون مترمکعب در روز سرمایه عظیمی برای ملت فراهم خواهد شد.

وی درباره این که چرا ایران به دنبال طراحی و راه اندازی پروژه های صنعت نفت از صفر تا ١٠٠ است، گفت: دلیل این موضوع آن است که امروزه مناسبات اقتصادی و صنعتی دیگر تابع مسائل اقتصادی نبوده و تقریبا ١٠٠ درصد این مناسبات سیاسی شده و دیگر بازار آزاد در دنیا معنایی ندارد.

احمدی نژاد در ادامه با تاکید بر این که دوره استعمار در دنیا هنوز به پایان نرسیده است، گفت: هنوز سرزمین ها و منابع نفتی از سوی کشورهای استعمارگر به زور سلاح گرفته می شود و اصالت ملت ها زیر پا گذاشته می شود به عنوان مثال در قاره آفریقا هیچ کدام از معدن های زیرزمینی این قاره در اختیار ملت های این کشورها نیست و حتی آنها آمار دقیقی از میزان برداشت و ذخایر معدنی خود از سوی کشورهای غربی ندارند.

وی انرژی را یکی از منابعی دانست که استعمارگران به دنبال آن هستند و تمام تلاش خود را انجام می دهند تا ساز و کارهایی بیابند که بیشترین سود را از آن ببرند به عنوان مثال پیش از انقلاب اسلامی ایران روزانه بیش از ۵ میلیون بشکه نفت تولید می کرد اما همه منابع اقتصادی آن به جیب ملت نمی رفت.

رئیس جمهوری با اشاره به برخی کارشکنی های شرکت ها و کشورهای غربی در خصوص تامین تجهیزات و کالاهای صنعت نفت به خصوص در پارس جنوبی گفت: کسانی که ما را تحریم کرده اند مالکان همان شرکت هایی هستند که به ما کالا و تجهیزات نمی دهند.

وی با یادآوری این که فازهای ١ تا ١٠ پارس جنوبی از سوی شرکت های خارجی با بیش از ۶٠ ماه کار توسعه یافته است، گفت: امروز ما شاهد آن هستیم که شرکت های ایرانی طی ٣۵ ماه توانسته اند فازهای جدید پارس جنوبی را (فازهای ٣۵ ماهه) به پیشرفت ۵۶,۴ درصدی برسانند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ مرداد ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۰۶۳۵۸ بازدید