سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

میزان سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارس ۴۴ برابر شد

با وجود اعمال تحریم های بین المللی، میزان سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در سال ۱۳۹۱ در مقایسه با سال قبل از آن، به میزان ۴۴ برابر افزایش یافت.

مسعود نصوری؛ مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در نشست خبری که صبح امروز(۲۶فروردین ماه) در آستانه برگزاری هجدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد با اعلام این خبر گفت: حجم سرمایه گذاری مورد انتظار طرح هایی که در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ منعقد شده اند به ترتیب ۲۳٫۳۳ میلیارد ریال(دو قرار داد) و ۱۰۴۰میلیارد ریال (۱۹ قرارداد) بوده است که این میزان تفاوت ۴۴ برابری میزان سرمایه گذاری را در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ نشان می دهد.

وی تصریح کرد: تعداد تقاضاهای سرمایه گذاری در سال ۱۳۹۰ برابر با ۵۰ مورد و در سال ۱۳۹۱ برابر با ۵۵ مورد بوده است که این موضوع از رشد ۱۰ درصدی میزان تقاضاهای جدید سرمایه گذاری در سال ۹۱ خبر می دهد.
فرودگاه بین المللی خلیج فارس، دومین فرودگاه مجهز به فناوری روز کشور
نصوری با بیان اینکه فرودگاه بین المللی خلیج فارس به استانداردهای روز مجهز است و بعد از فرودگاه امام خمینی(ره) مجهزترین فرودگاه کشور از نظر فناوری روز دنیا است، گفت: این فرودگاه توان جا به جایی بیش از یک میلیون مسافر در سال را دارد و در سال ۹۱ بیش از ۷۲ هزارو ۱۷۳ نفر از طریق این فرودگاه جابه جا شده اند که این امر نسبت به سال گذشته از رشد ۱۲٫۴۶ درصدی برخوردار بوده است.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تاکید کرد: در سال ۹۱ نزدیک به ۶ هزارو ۲۷۹ پرواز داخلی و خارجی در فرودگاه بین المللی خلیج فارس عسلویه انجام شده است.
به گفته وی ایجاد اشتغال، جاذبه گردشگری و جذب توریسم، کمک به توسعه اجتماعی و فرهنگی، جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی، سرعت بخشیدن به اجرای پروژه های در دست اجرا و خدمات دهی به جامعه محلی و ساکنان استان بوشهر از جمله اهداف کلان راه اندازی فرودگاه بین المللی خلیج فارس بوده است.
نصوری با اشاره به فعالیت های گمرگ منطقه ویژه پارس گفت: طی ۱۲ ماه سال ۱۳۹۱ بیش از ۵۹۸ هزار و ۵۹۶ تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۳۵۹ میلیون و۳۳۵ هزار و ۷۸۳ دلار کالار از طریق اداره گمرک این منطقه وارد کشور شده که عمده آنها را تجهیزات پالایشگاهی و مواد شیمیایی مورد استفاده در پتروشیمی ها و فازهای مختلف پارس جنوبی شامل می شود.
وی افزود: درسال ۹۱ حدود ۴۸ هزارو ۲۴۶ تن کالا به ارزش ۴۴ میلیون و۶۶۳ هزار و ۱۶۴ دلار از این گمرک به صورت موقت وارد شده است و در این دوره زمانی مقدار ۸ هزار و ۷۸۶ تن کالا به ارزش ۵۷۸ هزار و ۶۵۷ دلار تحت رویه ترانزیت داخلی حمل شده است.
به گفته وی ۴۲۶ هزار و ۸۹۹ تن کالا به ارزش ۳۶۰ میلیون و ۴۹ هزار و ۴۰ دلار نیز تحت رویه ترانزیت خارجی به داخل کشور حمل شده است.
مدیر عامل سازمان منطقه ویژه انرژی پارس افزود: در سال گذشته ۸ میلیون و ۳۱۹ هزار و ۹۰۲ تن کالای غیر نفتی شامل محصولات تولیدی منطقه به ارزش ۵ میلیارد و ۹۹۶ میلیون و ۴۶۸ هزار و ۹۴ دلار به خارج از کشور صادر شده است.
وی تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۱۶ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۵۲۴ تن کالا شامل پلی اتیلین سبک و سنگین، میعانات گازی، گازهای پروپان، بوتان و بنزن و پارازایلین به ارزش ۱۳ میلیارد و ۷۹۹ میلیون و ۷۷ هزار و ۱۳۱ دلار از این گمرک به خارج کشور صادر شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ فروردین ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۲۹۶۶۰ بازدید