سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در عسلویه با اعتبار ۴۰۰ میلیارد تومانی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس از اجرای طرحی برای توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در این منطقه با اعتبار حدود ۴۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش خبرنگار شانا، مسعود نصوری امروز (یکشنبه ۲۷ فروردین) در یک نشست خبری گفت: با هماهنگی شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار است ۱۰۰۰ هکتار از زمین های موجود در منطقه پارس یک برای توسعه این صنایع در منطقه اختصاص یابد که بر اساس برآورد انجام شده، ۴۰۰ میلیارد تومان باید برای اجرای این طرح هزینه شود.

به گفته وی، حدود ۷۶۰ میلیارد تومان برای رفع معارض و بقیه برای زیرساخت های توسعه صنایع پایین دستی در منطقه ویژه پارس اختصاص خواهد یافت.

نصوری گفت: به دستور وزیر نفت قرار است بسته سرمایه گذاری این پروژه در جلسه هیئت مدیره شرکت ملی نفت بررسی و اعتبارهای آن نیز پیش بینی شود.

بر اساس برنامه، سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت های منطقه ویژه اقتصادی پارس باید هزینه شود و تا کنون یک هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان از این میزان هزینه شده است.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس، ۱۱۷ میلیارد تومان از این میزان در یک دوره زمانی سه تا چهار سال باید در منطقه پارس شمالی هزینه شود و بقیه آن نیز در مدت یک تا دو سال در دیگر بخش ها هزینه خواهد شد.

صادرات ۲۱ میلیون تن میعانات گازی و محصولات پتروشیمی

نصوری از صادرات ۲۱ میلیون تن میعانات گازی و محصولات پتروشیمی در این منطقه در سال گذشته خبر داد و گفت: ۸ میلیون و ۵۶۸ هزار تن میعانات گازی و ۱۲ میلیون و ۴۹۳ هزار تن محصولات پتروشیمی در ۱۱ ماه ۹۰ از این منطقه صادر شد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس افزود: در ۱۱ ماه نخست سال ۹۰، صادرات میعانات گازی نسبت به دوره مشابه سال پیش از آن از نظر وزنی ۹٫۵ درصد و از نظر ارزشی ۳۸ درصد رشد داشته است.

نصوری ارزش اقتصادی صادرات محصولات پتروشیمی در سال ۹۰ از این منطقه را ۸٫۹ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: این میزان نسبت به دوره زمانی مشابه پیش سال ۸۹ از نظر وزنی ۲۰درصد رشد و از نظر ارزشی با ۱۸ درصد رشد همراه بوده است.

وی از جذب ۹ میلیارد دلار سرمایه خارجی در منطقه ویژه اقتصادی پارس در سال ۹۰ خبر داد و افزود: ۳۰ میلیارد تومان نیز سرمایه از منابع داخلی سال گذشته در این منطقه جذب شد.

تشکیل گمرک اختصاصی نفت در منطقه ویژه پارس

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس از تشکیل گمرک اختصاصی نفت در منطقه ویژه پارس خبر داد و گفت: مقدمات تشکیل این گمرک در حال آماده سازی و مجتمع بندر پارس نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده و برای راه اندازی این کمرگ به ۶ ماه زمان نیاز است.

تهیه سند راهبردی سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی منطقه ویژه پارس

نصوری از تهیه سند راهبردی سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی منطقه ویژه پارس خبر داد و افزود: پیش طرح این سند با همکاری موسسه مطالعات انرژی تهیه شده است که با تهیه آن مدل مالی برای توسعه صنایع پایین دستی ایجاد خواهد شد.

نصوری افزود: میز سرمایه گذاری برای کاهش مقررات و قوانین سرمایه گذاری در سازمان فراهم شده که در این مدل همه قوانین سرمایه گذاری بررسی خواهد شد، ضمن آن که مدل مالی ایجاد شده که با اجرای آن همه سرمایه های سرگردان و کوچک برای توسعه به کارگرفته خواهدشد.

وی از تهیه بسته سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارس خبر داد و افزود: این بسته به زودی منتشر و در اختیار سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت.

اختصاص ۶ میلیارد تومان اعتبار برای آموزش

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس توانمند سازی نیروی انسانی و آموزش آنها را از دیگر وظایف این سازمان اعلام و تصریح کرد: با موافقت مهندس قاسمی، وزیر نفت ۶ میلیارد تومان اعتبار برای این مهم اختصاص یافت و با سازمان فنی و حرفه ای استان بوشهر در این زمینه نیز تفاهم حاصل شد.

به گفته وی، دوره های آموزشی متناسب با نیازهای تخصصی فازهای پارس جنوبی با همکاری سازمان منطقه ویژه و سازمان فنی حرفه ای برگزار می شود و تا کنون ۱۵۰۰ نفر با اجرای این طرح آموزش دیده اند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس از دریافت مجوز راه اندازی مرکز آموزش فنی و مهارت ملی خلیج فارس در این منطقه خبر داد و گفت: مقدمات ایجاد این مرکز فراهم و دستور مدیر عامل شرکا ملی نفت برای راه اندازی آن اخذه شده است که بر اساس برنامه در آینده نزدیک راه اندازی می شود.

وی تصریح کرد: مطالعات جامع پارس شمالی نیز با ۱۶ هزار هکتار وسعت از سوی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس در حال انجام است که بر اساس برنامه ۱۴ فاز پالایشگاهی، سه طرح ال ان جی و ۶ مجتمع پتروشیمی در این فاز شکل خواهد گرفت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۳:۲۴۴۳۹ بازدید