سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

عرضه LNG عامل افزایش قدرت چانه زنی ایران در بازارهای جهانی می شود

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران گفت: با به کارگیری تکنولوژی ال ان جی و ایجاد تنوع محصول در سبد مصرف انرژی افزون بر حضور گسترده و ایفای نقش موثرتر در سیاست های بازار جهانی انرژی، موجبات کسب درآمد ارزی چشمگیری را برای کشور فراهم می کند.

به گزارش خبرنگار NIOC، حسین بیدارمغز؛ مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران در پیامی به نخستین نشست تخصصی بومی سازی صنعت ال ان جی که امروز (۱۷ اسفندماه) در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد با بیان اینکه گاز طبیعی از ایمن ترین، سازگارترین و پربازده ترین منابع انرژی در سطح جهان است افزود: بر اساس برآورده های انجام شده در سال های آتی گاز طبیعی بالاترین نرخ رشد را در میان سایر حامل های انرژی به خود اختصاص خواهد داد.

وی افزود: با توجه به مشکلات زیست محیطی، رویکرد جهانی به سمت استفاده از انرژی های غیرآلاینده در حرکت بوده و به طور حتم مساعی جدی تر را برای جایگزینی گاز طبیعی به عنوان سوخت پاک در سبد انرژی مصرفی جهان دنبال خواهد کرد.

بیدارمغز توضیح داد: افزایش تقاضای گاز طبیعی همزمان با پیشرفت فناوری در دنیا سبب شد از سال ۱۹۶۴ شکل دیگری از تجارت گاز طبیعی به صورت گاز مایع و حمل آن توسط کشتی به مناطق بسیار دور در مقابل دارندگان این منبع انرژی قرار بگیرد که در این میان ایران نیز می تواند به لحاظ برخورداری از منابع عظیم گاز و موقعیت جغرافیایی مناسب با بکارگیری تکنولوژی ال ان جی نقش موثری در بازار جهانی انرژی داشته باشد.

وی با بیان اینکه حضور در عرصه ال ان جی قدرت چانه زنی ایران را در بازار انرژی افزایش می دهد افزود: این امر می تواند در مذاکرات احداث خطوط لوله نیز شرایط بهتری را برای کشور فراهم کند.

بیدار مغز با اشاره به پیچیدگی بازارهای گازی طبیعی در تجارت بین الملل گفت: همواره ترکیب بهینه صادرات گاز از طریق خط لوله و ال ان جی برای کاهش ریسک های تجاری مطرح است که این میان کشوری مانند روسیه با وجود در اختیار داشتن بازار گاز اروپا از طریق خط لوله، توسعه صنعت ال ان جی را نیز از طریق راه اندازی پروژه ال ان جی ساخالین در برنامه کار خود قرار داده است.

وی تصریح کرد: ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز طبیعی اثبات شده پس از روسیه باید به صنعت ال ان جی به عنوان محصولی که می تواند ایران را در بازارهای جهانی تواناتر کرده و قدرت انتخاب بیشتری برای فعالیت در بازارهای جهانی ببخشد نگاهی استراتژیک داشته باشد.

بیدارمغز با اشاره به فعالیت هایی که در سال های اخیر در زمینه توسعه ظرفیت های گاز مایع در جهان انجام شده است افزود: هم اکنون پروژه های زیادی به منظور گسترش تولید ال ان جی و همچنین پاسخگویی به افزایش تقاضای این ماده استراتژیک در کشورهایی مانند نیجریه، قطر، ترینیداد و استرالیا در حال اجراست.

وی اظهار کرد: در سال های آینده نیز رقابت های شدیدی در بازار ال ان جی جهان وجود خواهد داشت و ایران هم به عنوان دومین کشور دارای ذخایر گاز طبیعی، می تواند با مدیریت زمان و برنامه ریزی بلندمدت حضوری فعال تر در این بازارها داشته باشد.

بیدارمغز اظهار امیدورای کرد که با همکاری تمامی نیروهای متخصص، اساتید دانشگاه ها، دانشجویان مستعد و باانگیزه، شرکت های سازنده داخلی، پژوهشگران و محققان با سابقه در عرصه صنعت گاز تحقق پروژه ال ان جی مسیر شود و بتوانیم ایرانی توانمند تر و تاثیرگذار در حوزه انرژی دنیا تعریف کنیم.

به گزارش خبرنگار NIOC، نخستین نشست تخصصی بومی سازی صنعت ال ان جی به همت روابط عمومی شرکت ملی صادرات گاز ایران، امروز (۱۷ اسفند) با حضور اساتید دانشگاه ها، مدیران و مسولان واحد پژوهش و فناوری، شرکت های سازنده داخلی و دانشجویان در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۳۳۳۴۰ بازدید