سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

مدیریت شهری در جزایر نفتی با مصالح ملی در تضاد است

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران معتقد است در مناطقی که ذخایر هیدروکربوری چشمگیر وجود دارد و آن منطقه در نگاه ملی، منطقه ای نفتی یا گازی شناخته می شود بهتر است مدیریت کلان منطقه در اختیار نفت و سازمان های وابسته به آن باشد.

محمود زیرکچیان زاده در گفت و گو با خبرنگار NIOC، با بیان اینکه اقتصاد ایران تا حد زیادی متکی به نفت است و از این رو، تحقق اهداف اقتصاد ملی و تولید بیشتر از میادین هیدروکربوری از سوی تمام مسئولان مورد تاکید است، افزود: بدیهی است نحوه مدیریت بر میادین هیدروکربوری  با توجه به نقش این میادین در اقتصاد کشور، بسیار حائز اهمیت است.

وی یادآور شد: نباید بر مناطق نفتی و گازی کشور، مدیریتی غیر از مدیریت شرکت ملی نفت ایران اعمال شود و تقویت تفکر مدیریت شهری بر این مناطق، نگران کننده است.

به گفته زیرکچیان زاده، هرگونه ساخت و ساز در مناطق دارای منابع هیدروکربوری، باید با نگاه نفتی صورت گیرد و نباید نگرش های توسعه شهری را جایگزین منافع بلندمدت ملی دانست.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران ادامه داد: نگرانی های ناشی از اعمال مدیریت شهری در منطقه خارک رفع شده و خوشبختانه با درایت و تدبیر شورای امنیت ملی، مدیریت این منطقه به شرکت ملی نفت ایران سپرده شده است و این روند باید درباره دیگر مناطق هیدروکربوری کشور نیز اعمال شود.

وی در این زمینه، جزایر قشم و لاوان را مورد اشاره قرار داد و گفت: میدان گازی لاوان تقریبا ۱٫۵ برابر سطح جزیره لاوان وسعت دارد و برای تبدیل جزیره قشم به منطقه انرژی، برنامه ریزی های گسترده ای صورت گرفته است که این مصادیق، ضرورت اعمال مدیریت شرکت ملی نفت ایران را بر این مناطق آشکار می سازد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۰۳۱۱ بازدید