سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

ارزش معاملات صنعت محصولات شیمیایی۱۵۳درصد افزایش یافت

حجم و ارزش معاملات خرد و بلوک صنعت محصولات شیمیایی امسال در قیاس با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۴۶٫۶ و ۱۵۳ درصد افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، صنعت محصولات شیمیایی هم اکنون ۹ درصد از کل ارزش بازار سهام کشور را در اختیار دارد و از ابتدای امسال تا ۲۹ بهمن ماه امسال، تعداد یک میلیارد و ۸۰۲ میلیون و ۸۷۶ هزار و ۴۹۹ سهم شرکت های فعال در این صنعت به ارزش ۹ هزار و ۳۷۸ میلیارد و ۱۳۳ میلیون ریال، به صورت خرد و بلوک در بورس اوراق بهادار معامله شده است که نسبت به مدت مشابه سال پیش، از نظر حجم ۴۶٫۶ درصد و از نظر ارزش ۱۵۳ درصد رشد را نشان می دهد.

آمارها حاکی از آن است که حجم معاملات خرد و بلوک این شرکت ها در مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و ۲۲۹ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۵۹ سهم و به ارزش سه هزار و ۷۰۶ میلیارد و ۸۹۲ میلیون و ۷۸ هزار و ۳۹۷ ریال بوده است.

مجموع سهام شرکت های حاضر در صنعت محصولات شیمیایی ۱۹ میلیارد و ۹۸ میلیون و ۵۶۳ هزار سهم است. این صنعت که تا چند روز پیش ۲۹ شرکت را در دل خود جای داده بود، چهارشنبه گذشته و با عرضه سهام شرکت پتروشیمی نفت و گاز پارسیان در بازار دوم بورس اوراق بهادار، به ۳۰ شرکت رسید.

این در حالی است که با توجه به تنوع شرکت های فعال در این صنعت، تعداد ۲۲۴ هزار و ۹۳ نفر از سهام داران بورسی، سرمایه های خود را صرف خرید ۱۹ میلیارد و ۹۸ میلیون سهم از سهام شرکت های محصولات شیمیایی کرده اند.

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه،ارزش بازار سهام شرکت های محصولات شیمیایی، ۱۱۲ هزار و ۹۱۸ میلیارد و ۶۰ میلیون ریال است که با توجه به ارزش بازار ۱۲۴۰ هزار میلیارد ریالی بورس کشور، این ۳۰ شرکت ۹ درصد از کل بازار را در اختیار خود گرفته اند.

در این بین، شرکت پتروشیمی نفت و گاز پارسیان، با ارزش بازار ۲۹ هزار و ۹۵۲ میلیارد ریالی در صدر جدول شرکت های شیمیایی قرار گرفته است و شرکت پالایش نفت تبریز با ارزش بازار ۲۴ هزار و ۷۴۳ میلیارد ریالی در رتبه دوم و پتروشیمی خارک با ارزش بازار ۱۸ هزار و ۳۳۱ میلیارد ریالی در رتبه سوم این صنعت ایستاده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۴۲۳۶۲ بازدید