سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

کارنامه یک ساله تامین مالی پارس جنوبی: ۴۴ هزارمیلیارد، ریالی- یک میلیارد یورو،ارزی

طی یکسال گذشته در مجموع هزارمیلیون یورو اوراق مشارکت ارزی و بیش از۴۴ هزارمیلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی برای طرح های پارس جنوبی منتشر و فروخته شده است.

موسی سوری، مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر، گفت: منابع مالی طرح های توسعه پارس جنوبی طی سال های گذشته در بیشتر موارد از روش بیع متقابل، فاینانس، ‌منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و استفاده از صندوق ذخیره ارزی تامین شده است.

 وی افزود: با توجه به مشکلات سرمایه گذاری خارجی طی سال های اخیر و ضرورت پرداخت وجوه به طرح ها و پروژه ها از محل منابع داخلی، نسبت به ایجاد منابع متعدد و متنوع داخلی از جمله تشکیل صندوق های سرمایه گذاری بانک ها در بخش انرژی، انتشار و فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی به منظور تامین مالی طرح های پارس جنوبی اقدام شده است.

سوری با اشاره به دستاوردهای این شرکت در سال جاری، گفت: پیشرفت بدون وقفه و تداوم توسعه شـتـابـان فـازهـای مـخـتـلـف توسعه پارس جنوبی، بهره‌برداری از چاه‌های فازهای ۹ و۱۰ و افزایش تولید گاز کشور از فازهای مذکور به مقدار ۵۰ میلیون مترمکعب در روز و همچنین طـرح افزایش ظرفیت فاز۱ پارس جنوبی به مثابه نخستین حلقه از زنجیره‌توسعه این میدان بزرگ انرژی محسوب می شود.

وی تصریح کرد: اصلاح فرآیند‌های پالایش گاز در فازهای ۶، ۷و۸ با هدف کاهش شدید آلودگی‌های زیست محیطی و جلوگیری از سوزاندن گازهای دارای ارزش اقتصادی و همچنین عملیاتی نمودن موفق ده‌ها پروژه دیگر، بخشی از توانمندی‌های کارکنان نفت و گاز پارس و پشتیبانان و هم پیمانان آنان در سال جاری بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۵۳۳۰۳ بازدید