سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت نفتی با سود ۲۰ درصدی فروخته شد

۷۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت میدان گازی پارس جنوبی (حدود ۶۰ درصد) در نخستین روز عرضه فروخته شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: با توجه به استقبال کم نظیر مردم، پیش بینی می شود بقیه این اوراق نیز تا پایان امروز (۱۶ بهمن) فروخته شود.

احمد قلعه بانی ارزش اوراق مشارکت میدان گازی مشترک پارس جنوبی در این مرحله را ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: بر اساس برنامه، عرضه این اوراق تا پایان روز کاری پنج شنبه (۲۰ بهمن) ادامه دارد؛ از این رو از بانک مرکزی خواسته شده است مبلغ عرضه اوراق مشارکت را افزایش دهد.

به گزارش شانا، فروش مرحله دوم اوراق مشارکت پارس جنوبی از صبح روز گذشته (شنبه ۱۵ بهمن) در شعب منتخب بانک های تجارت و ملت آغاز شد و به مدت ۶ روز کاری ادامه دارد.

این اوراق چهار ساله، بی نام، معاف از مالیات و قابل بازخرید در همه شعب بانک عامل است.

نرخ سود علی الحساب این اوراق ۲۰ درصد، نرخ بازخرید آنها پیش از سررسید نهایی در سال اول ۱۸ درصد و سال دوم به بعد ۱۹٫۵ درصد، همچنین نرخ موثر این اوراق ۲۷ درصد در نظرگرفته شده است.

بر پایه این گزارش، امسال در مرحله نخست، پنج هزار میلیارد ریال از سوی شرکت نفت و گاز پارس به عاملیت بانک تجارت منتشر و تنها ۲۰ درصد این میزان فروخته شد.

سود علی الحساب این اوراق ۱۷ درصد در سال و اوراق یادشده معاف از مالیات و قابل بازخرید در بانک تجارت و سازمان بورس و اوراق بهادار و با نرخ بازخرید مطابق با مدت ماندگاری اوراق با نرخ سود سپرده متناظر بانکی بود.

مهندس قاسمی، وزیر نفت، پیش تر در این باره گفته بود: کسانی که این اوراق را در گذشته با سود ۱۶ تا ۱۷ درصد خریداری کرده اند، اوراق آنها نیز از امروز با سود ۲۰ درصد محاسبه می شود و نیازی نیست که سپرده خود را از بانک ها تحویل بگیرند.

�نه بهمنشیر بسیار با اهمیت است.

 زیار گفت: شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران طرح مراقبت هوشمند از خطوط لوله را با هدف ایمنی بیشتر در دست بررسی و اقدام دارد و در اجرای این طرح، خطوط لوله جدید به عنوان پایلوت انتخاب شده است.

 شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران با ۱۴ هزار کیلومتر خط لوله سراسری (۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال نفت خام و ۹ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال فرآورده) و ۱۷۵ مرکز انتقال نفت و تاسیسات، انتقال نفت خام از مبادی تولیدی به پالایشگاه ها و انتقال فرآورده های نفتی به انبارهای نفت را عهده دار است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۶۳۵۵ بازدید