سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزیر سابق راه، سکان هدایت NITC را به دست گرفت

وزیر سابق راه کشور به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی نفتکش ایران، جانشین محمد سوری شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، هیات مدیره شرکت ملی نفتکش روز گذشته (دوشنبه ۱۰ بهمن) حکم مدیرعاملی حمیدرضا بهبهانی را به وی سپرد.

حمیدرضا بهبهانی، مدیرعامل جدید شرکت ملی نفتکش ایران، از مرداد سال ۱۳۸۷ تا بهمن ۱۳۸۹ در دولت های نهم و دهم وزیر راه و ترابری کشور بود. وی دارای مدرک دکتری عمران با گرایش حمل و نقل و ترافیک است.

محمد سوری، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفتکش نیز به عنوان یکی از مدیران ارشد صنعت نفت ایران از آذرماه سال ۱۳۶۴ مدیریت شرکت ملی نفتکش را به عهده داشت و امسال به دلیل بازنشستگی، مدیریت این شرکت را واگذار کرد.

بنابراین گزارش، صندوقهای بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت، صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تامین اجتماعی و شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت سهامداران عمده شرکت ملی نفتکش ایران هستند.

تعداد کشتی های عملیاتی این شرکت اعم از نفتکش های غول پیکر، سوئز ماکس، افراماکس، سوپر کاسپین ماکس، فرآورده بر و کشتی های ویژه حمل گاز مایع (ال پی جی) ۴۶ فروند و به ظرفیت ۱۰ میلیون و ۶۷۷ هزار متریک تن است.

بر اساس استراتژی تدوین شده، با سرمایه‌گذاری‌های جدید به منظور گسترش حمل و نقل دریایی هم اکنون قرارداد ساخت ۲۸ فروند کشتی به ظرفیت ۷ میلیون و ۲۶۹ هزار تن نیز امضا شده و در حال ساخت است که با ورود این کشتی ها به ناوگان نفتکش ظرفیت حمل آن به ۱۷ میلیون و ۹۴۶ هزار متریک تن افزایش خواهد یافت.

این شرکت با دارا بودن ظرفیت حدود ۱۰ میلیون تن، جایگاه چهارم ناوگان های حمل نفت خام و فرآورده های آن را در جهان داراست.

همچنین ظرفیت ناوگان شرکت ملی نفتکش تا سال ۲۰۱۴ به حدود ۱۸ میلیون تن می رسد و به این ترتیب جایگاه دوم جهان را به دست خواهد آورد.

این شرکت در سال گذشته میلادی از سوی موسسه دریایی لویدز جایزه کشتیرانی برتر جهان را به دست آورد و در ۵ سال گذشته نیز ۱۲ جایزه بین المللی دریایی از موسسه های گوناگون دریایی دریافت کرده است.

شرکت ملی نفتکش ایران در سال ۱۳۳۴ تاسیس شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۴۰۷۰۵ بازدید