سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

۳۸۵ هزار متر حفاری چاه های نفت و گاز در ۱۰ ماه سال جاری

با تلاش شبانه روزی کارکنان بخش های عملیاتی و پشتیبانی شرکت ملی حفای ایران از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه امسال انجام ۳۸۵ هزار متر حفاری چاه های نفت و گاز در مناطق خشکی و دریایی کشور با موفقیت محقق شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با تلاش شبانه روزی کارکنان بخش های عملیاتی و پشتیبانی شرکت ملی حفای ایران از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه امسال انجام ۳۸۵ هزار متر حفاری چاه های نفت و گاز در مناطق خشکی و دریایی کشور با موفقیت محقق شد که دستیابی به این متراژ حفاری نسبت به شاخص برنامه تعریف شده برای امسال ۱۷ هزار و ۴۵۰ متر افزایش دارد.

براساس این گزارش در ۱۰ ماه سال جاری ۱۵۴ حلقه چاه نفت و گاز به وسیله ناوگان حفاری شرکت ملی حفاری ایران تکمیل شد که از این تعداد ۷۹ حلقه توسعه ای توصیفی، ۲ حلقه اکتشافی و ۷۳ حلقه تعمیری بوده است.

از این چاه ها ۵۳ حلقه توسعه ای و ۴۶ حلقه تعمیری در گستره فعالیت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، ۶ حلقه توسعه ای و ۱۴ حلقه تعمیری در حوزه عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی، ۵ حلقه توسعه ای و ۱۱ حلقه تعمیری در وسعت کاری شرکت نفت فلات قاره، ۱۵ حلقه توسعه ای و یک حلقه اکتشافی و ۲ حلقه تعمیری در قالب پروژه و یک حلقه اکتشافی به سفارش مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران حفاری و تکمیل شد.

در فهرست چاه های حفاری شده تکمیل ۱۲ حلقه چاه در فاز ۱۰ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی دیده می شود و این در حالی است که حفاری ۱۲ حلقه چاه های گازی فاز ۹ نیز در شرف تکمیل قرار دارد.

انجام ۶ هزار و ۲۷۴ عملیات فنی و ۹۲۸ مورد عملیات ویژه از جمله ۳۶ هزار و ۵۶۵ متر حفاری جهت دار و یک هزار و۹۳۹ متر مغزه گیری از فعالیت های حوزه خدمات فنی شرکت ملی حفاری ایران است که به ترتیب ۵۳۲ و ۲۳ عملیات بیشتر از آمار ثبت شده در دوره مشابه سال قبل است.

این بخش فعالیت ها در کنار عملیات حفاری وجه تمایز برجسته شرکت ملی حفاری ایران نسبت به شرکت های فعال در عرصه صنعت حفاری در جهان است زیرا عملیات حفاری و ارایه دست کم ۲۰ مورد خدمات جانبی تخصصی از سوی چندین شرکت ارایه می شود.

جلو افتادگی در برنامه حفاری چاه های نفت و گاز که حاصل آن صرفه اقتصادی بالا از نظر شتاب بخشی در عملیات حفاری و تولیدی شدن زود هنگام چاه ها است نیز از دستاوردهای مهمی محسوب می شود که مورد توجه شرکت ملی حفاری ایران قرار دارد.

بر اساس اعلام مدیریت برنامه ریزی تلفیفی این شرکت در این زمینه در ۱۰ ماه سال جاری موفق شد حفاری و تکمیل ۳۳ حلقه چاه را به مدت ۳۴۷ روز زودتر از برنامه پیش بینی شده به پایان برساند.

شرکت ملی حفاری ایران یکی از شرکت های بالادستی زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران است که حوزه ستادی آن در اهواز استقرار دارد و بیش از ۹۰ درصد عملیات حفاری و خدمات فنی و تخصصی این صنعت را در مناطق خشکی و دریایی ۱۱ استان نفت خیز کشور بر عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۲۹۱,۵۰۷ بازدید