سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

هدفگذاری برای افزایش ۲۰ درصدی تولید از میدان فروزان

هدفگذاری برای افزایش ۲۰ درصدی تولید از میدان فروزان/ تکلیف اسفندیار تا پایان سال مشخص می شود

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به تلاش این شرکت برای شتاب در توسعه میادین مشترک، اظهار داشت: افزایش ۲۰ درصدی تولید میدان فروزان در سال آینده و تعیین تکلیف توسعه میدان اسفندیار تا پایان سال جاری، از جمله برنامه های در دست انجام نفت فلات قاره است.

محمود زیرکچیان زاده؛ مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: شرکت نفت فلات قاره در تلاش است سهم مناسبی از قراردادهای نفتی و گازی شرکت ملی نفت ایران را به خود اختصاص دهد که در این میان، امضای قرارداد توسعه میدان فروزB با شرکت مپنا و تعیین تکلیف توسعه میدان اسفندیار، از قراردادهایی هستند که در سال جاری به امضا می رسند.

وی از نهایی شدن طرح جامع توسعه (MDP) میدان فروزB خبر داد و با بیان اینکه قرارداد توسعه این میدان به ارزش ۳٫۵ تا ۴ میلیارد دلار با مپنا به امضا می رسد، ادامه داد: گاز درجای این میدان حدود ۲۳ تا ۲۸ تریلیون فوت مکعب برآورده شده است و در نظر داریم در فاز اول توسعه، تولید روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز و سه هزار مگاوات برق را محقق کنیم.

زیرکچیان زاده به مذاکرات شرکت نفت فلات قاره برای توسعه میدان اسفندیار نیز اشاره کرد و گفت: قرارداد توسعه این میدان مشترک در سال جاری به امضا می رسد و هم اکنون برای تامین سرمایه موردنیاز برای توسعه این میدان به حجم ۶۰۰ میلیون دلار، مذاکرات لازم با یک بانک ایرانی صورت گرفته است.

وی از آماده شدن طرح جامع توسعه (MDP) میدان اسفندیار نیز خبر داد و تصریح کرد: میدان اسفندیار دارای جذابیت های توسعه ای و سرمایه ای زیادی است و به همین دلیل، شرکت های داخلی و خارجی متعددیعلاقمند به توسعه این میدان هستند.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران در ادامه، میدان مشترک فروزان را مورد اشاره قرار داد و گفت: حدود ۴۰ سال است که ایران و عربستان در چارچوب های بین المللی، مشغول به انجام فعالیت های توسعه ای در محدوده خود هستند و خوشبختانه شرکت نفت فلات قاره موفق شده است برنامه های توسعه ای وسیعی را در این میدان پیاده کند.

زیرکچیان زاده تصریح کرد: فعالیت های توسعه ای میدان فروزان در سال آینده تکمیل می شود و با تکمیل این فعالیت ها، حدود ۲۰ درصد به تولید فعلی این میدان مشترک افزوده خواهد شد.

به گفته وی، توسعه میدان فروزان با فعالیت ۲ شرکت ایرانی به عنوان پیمانکاران طرح دنبال می شود که تاکنون،  تمام لوله های داخل میدان را به منظور فرازآوری گاز نصب شده و نصب ۱۰۰ کیلومتر خط لوله ۲۴ اینچ نیز رو به اتمام است.

 وی تصریح کرد:همچنین ساخت جکت ها و سازه فوقانی مربوط به توسعه این میدان به شرکت مهندسی ساخت و تاسیسات دریایی ایران واگذار شده که در حال حاضر، فرایند ساخت جکت ها در خرمشهر از پیشرفت ۷۰ درصدی برخوردار است و این جکت ها اوائل سال آینده در میدان نصب خواهند شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۴۹۳۳۶ بازدید