سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

توسعه میدان سردار جنگل موجب صنعتی شدن استان های شمال کشور می شود

وزیر نفت گفت: کشف میدان گازی سردار جنگل در دریای خزر و ساخت پایگاه پشتیبانی و صنعتی این میدان در شهرستان رودسر موجب توسعه صنعتی استان های شمال کشور می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، مهندس رستم قاسمی امروز (دوشنبه ۱۹ دی) در مراسم کلنگ زنی پایگاه پشتیبانی و صنعتی میدان گازی سردار جنگل گفت: ویژگی دیگر میدان تازه کشف شده سردار جنگل، دستیابی متخصصان کشور به دانش و فناوری حفاری در آب های عمیق است؛ آن هم در شرایطی که کشورهای معدودی به این امکان دسترسی دارند.

وی با اشاره به تلاش های فراوان در سال های گذشته برای کشف میدان های نفت و گاز در دریای خزر تاکید کرد: این تلاش ها به کشف یک میدان گازی در این دریا منجر شده است که امیدواریم بتوانیم از این میدان نیز، نفت هم استخراج کنیم.

قاسمی تصریح کرد: با کشف این میدان، امیدواری برای کشف منابع نفت و گاز در بلوک های هشت گانه دریای خزر و توانایی استخراج نفت و گاز از آن افزایش یافته است.

وزیر نفت با اشاره به وجود ۱۷ درصد ذخایر گازی و ۱۲ درصد ذخایر نفتی جهان در ایران گفت: دنیا امروز به دنبال تامین انرژی از منابع متعدد است و ایران با داشتن چنین ذخایری می تواند منبع مناسبی برای تامین این نیاز باشد.

وی با بیان این که منابع هیدروکربوری ایران از جنوب تا شمال گسترده شده است، گفت: با وجود چنین ذخایری حذف آن از بازارهای بین المللی ممکن نیست و تاکید داریم که حداقل تا ۵۰ سال آینده جایگزینی برای ایران در بازارهای جهانی انرژی وجود ندارد.

وزیر نفت در اواسط آذر امسال از کشف میدان جدید گازی در آب‌های دریای خزر خبر داد. از نظر موقعیت جغرافیایی این میدان گازی در انتهای بخش مرزی و در عمق ۷۰۰ متری آب‌های دریای خزر قرار دارد و یک میدان مستقل گازی به حساب می‌آید.

برآورد می شود این مخزن گازی حدود ۵۰ تریلیون فوت مکعب یعنی بیش از ۱۰ برابر میدان شاه دنیز ذخیره گازی داشته باشد و این درحالیست که پیش از این سهم ایران در دریای خزر ۱۱ تریلیون فوت مکعب گاز اعلام شده بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۴۴۳۳۰ بازدید