- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

برگزاری کارگاه آموزشی تحصیل اراضی در شرکت متن

کارگاه آموزشی با موضوع تحصیل اراضی، به منظور ارتقاء سطح آگاهی مجریان ونمایندگان طرح های شرکت مهندسی و توسعه نفت با حضور رئیس و اعضای کمیته، مجریان و نمایندگان طرحها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت؛ در این نشست که با حضور رئیس و اعضای کمیته، مجریان و نمایندگان طرحها برگزار شد مسائل و چالش های مختلف امر تحصیل اراضی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و کارشناسان خبره این امر توضیحات و اطلاعات کاملی در اختیار مجریان و نمایندگان طرح ها قرار دادند تا با آگاهی کافی در پیشبرد اهداف ملی فعالیت کنند.

دکتر ابوطالب کوشا رئیس این کمیته در این باره گفت: با توجه به اهمیت نقش تحصیل اراضی در اجرای طرح ها که به نوعی زیر بنای همه پروژه ها و بازوی ستادی مدیریت شرکت مهندسی و توسعه نفت به حساب می آید، همواره در تلاش هستیم تا با در نظر گرفتن مشکلات موجود در پروژه های قبل و به منظور عمل به تعهدات شرکت و نیز تسریع در اجرای طرح ها در زمان مقرر؛ عملکرد مطلوبی از مجموعه های اجرایی در پروژه های توسعه ای بر جای بگذاریم.

رئیس کمیته تحصیل اراضی شرکت متن در خصوص ترکیب کمیته یاد شده افزود: در این کمیته علاوه بر رئیس، مدیر امور مالی، مدیر امور حقوقی و قراردادها، مدیر امور اداری حضور دارند، همچنین یک نفر به عنوان دبیر کمیته مسئولیت هماهنگی جلسات را بر عهده دارد.

وی گفت: مسئولیت کلیه امور تحصیل اراضی طرح ها از نظر سیاستگذاری، اتخاذ تصمیم و نظارت بر اجرا به عهده کمیته می باشد و این کمیته همه امور را در چارچوب قوانین و مقررات انجام می دهد.

وی به اراضی مورد بحث اشاره و خاطر نشان کرد: بعضی از زمین ها جزء منابع ملی به شمار می روند و متولی آنها سازمان منابع طبیعی است و برخی دیگر مالکان خصوصی دارند، لذا در روند اجرایی تحصیل این اراضی به این شکل عمل می کنیم که پس از نیاز سنجی توسط طرح ها،  نقشه آن در اختیار کمیته قرار می گیرد و ما بعد از شناسایی زمین ها با چاپ آگهی در روزنامه های رسمی کشور از مالکان دعوت می کنیم پس از تشکیل پرونده، طی مراحل قانونی و تثبیت و تأیید حقوق آنها به دنبال کسب حق و حقوق خود باشند. از سوی دیگر بر اساس شرح وظایف کمیته،  مستندات را به امور مالی ارسال می کنیم تا حقوق مالکان پرداخت شده و در دفتر اسناد رسمی، سند زمین یاد شده به نام شرکت ملی نفت ایران تنظیم و ثبت شود و نهایتاً این زمین ها در اختیار مجریان برای اجرای طرح قرار گیرد.

وی در ادامه توضیح داد: گروهی از کارشناسان متخصص کمیته در طول اجرا در منطقه حضور دارند تا در صورت بروز اختلاف، نسبت به رسیدگی و حل و فصل مورد مطرح شده اقدام نموده و از تأخیر در اجرای پروژه ممانعت کنند.

کوشا در بیان چالش ها و مشکلات اصلی در اجرای پروژه ها به نا هماهنگی در زمینه لزوم رعایت  منافع ملی در بحث تحصیل اراضی اشاره کرد و گفت: در نظر داریم جلسات و کارگاه هایی برای مسئولان سایر نهادها داشته باشیم تا به اهمیت موضوع آگاه شوند.

رئیس کمیته تحصیل اراضی شرکت متن در پایان ابراز امیدواری کرد، از آنجایی که تأخیر در تحصیل اراضی به نوعی موجب عقب افتادگی در روند افزایش تولید و در نتیجه وارد آوردن ضرر و زیان به اقتصاد کشور به حساب می آید،  دستگاه های اجرایی، قضایی و انتظامی مناطق عملیاتی، همکاری لازم را با این کمیته داشته باشند تا صرف هزینه های ناشی از موازی کاری پرهیز شود.

 

[1] [2] [3] [4]