سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

تشکیل هاب سوم پتروشیمی ایران در لاوان

با توسعه میدان گازی لاوان محقق می شود

تشکیل هاب سوم پتروشیمی ایران در لاوان

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره از امضای قرارداد ۶ میلیارد دلاری برای توسعه میدان گازی لاوان و ساخت مجتمع پتروشیمی خبر داد و افزود: با امضای این قرارداد، هاب سوم پتروشیمی خلیج فارس در لاوان تشکیل می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره امروز (سه شنبه ۶دی) در حاشیه مراسم امضای قرارداد طرح توسعه میدان گازی لاوان گفت: دستیابی به ارزش افزوده، ساخت مجتمع پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی، از اهداف مهم توسعه این میدان گازی دریایی است.

محمود زیرکچیان زاده ذخیره درجای گاز طبیعی میدان لاوان را ۹٫۵ تریلیون فوت مکعب اعلام و تصریح کرد: از این میزان ۶٫۲ تریلیون فوت مکعب گاز قابل برداشت است و ۶۲ میلیون بشکه ذخیره میعانات گازی می توانیم از این میدان تولید کنیم.

وی همچنین از سرمایه گذاری ۶ میلیارد دلاری در منطقه لاوان برای توسعه این میدان گازی و ساخت مجتمع پتروشیمی در این منطقه خبر داد و افزود: ۱٫۱ میلیارد دلار برای توسعه این میدان گازی و در بخش پتروشیمی حدود ۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد شد.

زیرکچیان زاده سقف تولید گاز این میدان گازی لاوان را روزانه ۷۵۰ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی اعلام و تصریح کرد: تولید ۱۱ هزار بشکه میعانات گازی و امکان استحصال سالانه ۲۶۰ هزار تن مایعات گازی (در تاسیسات پایین دستی) از دیگر ویژگی های این میدان است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره تصریح کرد: ۴٫۵ سال برای اجرای این پروژه زمان در نظرگرفته شده است و حفاری ۱۵ حلقه چاه، احداث تاسیسات جداسازی، تثبیت و شیرین سازی میعانات گازی، احداث مخازن میعانات گازی و احداث خطوط لوله جریانی، از اقدام هایی است که باید در این میدان انجام شود.

وی در تشریح دلایل کنار رفتن شرکت لهستانی در طرح توسعه میدان گازی لاوان گفت: این شرکت اروپایی ارتباط خوبی برای توسعه میدان گازی لاوان برقرار کرده بود و طرح جامع اولیه توسعه (ام.دی.پی) این میدان از سوی آنها تهیه شده و قرار بود این شرکت گاز تولیدی میدان لاوان را به بازارهای جهانی به صورت خام صادر کند.

زیرکچیان زاده افزود: در فاز نخست صادرات گاز به شکل خام مطرح بود ولی در مرحله بعدی با ترجیح وزارت نفت با هدف ایجاد ارزش افزوده، تشکیل هاب سوم پتروشیمی کشور در منطقه لاوان و جلوگیری از خام فروشی و حداکثر سازی منافع ملی توسعه این میدان گازی برای ساخت مجتمع های پتروشیمی به شرکت انرژی سپهر واگذار شد.

وی با بیان این که با امضای این قرارداد، منطقه لاوان پس از مناطق ماهشهر و عسلویه به عنوان منطقه سوم پتروشیمی کشور محسوب می شود، تصریح کرد: سیاست گذاری برای ساخت مجتمع های پتروشیمی در منطقه لاوان، اشتغال زایی و توسعه صنعت پتروشیمی را به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره افزود: میدان گازی لاوان در زیر جزیره لاوان قرار دارد و سطح آن ۱٫۵ برابر جزیره است.

وی تصریح کرد: امضای قرارداد توسعه میدان گازی فروزبی با هدف تولید مستقیم برق از گاز با شرکت مپنا از برنامه های آینده این شرکت است.

به گزارش شانا، گاز میدان لاوان در لایه گازی در امتداد میدان گازی پارس جنوبی قرار دارد. ۸۰ درصد از مخزن گاز میدان لاوان در خشکی قرار دارد و فقط ۲۰ درصد از آن در حاشیه ساحلی این جزیره واقع شده است.

بر اساس برآوردها، ذخیره گاز میدان لاوان با حفاری در قسمت خشکی آن در دسترس خواهد بود و در برنامه توسعه، تمام چاه ها در سطح خشکی حفاری می شود و از طریق حفاری های افقی، قسمت های دریایی این مخزن نیز قابل دسترسی خواهد بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۶۴۰۷ بازدید