سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

امضای توافقنامه صادرات سالانه یک میلیون تن فرآورده نفتی به افغانستان

در قالب توافقنامه ای میان وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران و وزارت تجارت و صنایع افغانستان، سالانه یک میلیون تن انواع فرآورده نفتی ایران به افغانستان صادر می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، مراسم امضای توافقنامه صادرات فرآورده های نفتی شب گذشته (۵ دی) با حضور رستم قاسمی، وزیر نفت ایران و انور الحق احدی، وزیر تجارت و صنایع افغانستان، برگزار شد.

صادرات فرآورده های نفتی ایران به افغانستان از سال گذشته انجام می شد و با پیگیری دولت افغانستان قرار شد صادرات فرآورده های نفتی به این کشور از سالانه ۲۰۰ هزار تن به سالانه یک میلیون تن فرآورده نفتی شامل۶۰ تا ۷۰ درصد گازوییل، ۲۵ تا ۳۰ درصد بنزین و ۱۰ درصد سوخت هواپیما افزایش یابد.

بر اساس برنامه، شرکت ملی پالایش و پخش سوخت صادراتی را به شرکت های خصوصی معرفی شده از سوی وزارت صنعت و تجارت افغانستان تحویل خواهد داد، ضمن آن که قیمت فرآورده های نفتی صادراتی به این کشور در چارچوب قیمت های بین المللی تعیین و عرضه خواهد شد.

بر اساس اعلام افغانستان، این کشور نیازی به واردات نفت کوره ندارد و اولویت صادرات فرآورده به این کشور به ترتیب نفت گاز، سوخت هواپیما و بنزین خواهد بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۵۹۲۸۹ بازدید