سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

روزهای اوج برنت با ادامه نگرانی ها درباره بنیادهای بازار

بانک ها و مؤسسه های مالی غربی برآورد خود را از بهای نفت خام برنت در سال آینده میلادی افزایش دادند.

به گزارش نشریه آرگوس، تحلیلگران بانک ها و مؤسس های مالی غربی با توجه به افت ذخایر نفت مصرف کنندگان و نگرانی های سیاسی درباره کشورهای تولید کننده نفت، برآورد خود را از بهای این ماده در سال آینده میلادی افزایش دادند.

طبق میانگین برآوردهای کارشناسان ۱۶ بانک و مؤسسه مالی، بهای هر بشکه نفت خام برنت در سال آینده میلادی ۱۰۸ دلار خواهد بود که یک دلار و ۵۰ سنت از میانگین برآورد آنها در پایان ماه اکتبر سال جاری میلادی بیشتر است.

اگرچه بعضی از کارشناسان هنوز درباره تأثیر کاهشی بحران مالی اروپا بر بهای نفت نگرانند، با این حال بحران سیاسی در شمال آفریقا و خاورمیانه از یک سو و افت ذخایر نفت خام در کشورهای مصرف کننده نفت از سوی دیگر، بیشتر کارشناسان را وادار به افزایش برآورد بهای نفت کرده است.

بانک آمریکایی سیتی با افزایش ۲۳ دلار و ۷۰ سنتی برآورد خود از بهای نفت برنت در سال ۲۰۱۲ میلادی و رساندن آن به ۱۱۰ دلار، بیشترین افزایش برآورد را داشته است.

کارشناسان این بانک معتقدند عرضه نفت خام، به ویژه در دریای شمال، افت قابل توجهی خواهد داشت؛ در حالی که تقاضای این کالا در سال ۲۰۱۲ میلادی ۸۰۰ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۳ میلادی یک میلیون بشکه افزایش می یابد.

بانک کانادایی سی.آی.بی.سی نیز، بیشترین برآورد را درباره بهای نفت خام دارد و با اشاره به افت ذخایر نفت کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (او.یی.سی.دی) و افزایش تقاضای جهای نفت خام، پیش بینی می کند قیمت هر بشکه نفت خام برنت در سال آینده میلادی ۱۲۰ دلار باشد.

پیش بینی های اولیه درباره بهای نفت خام در سال ۲۰۱۳ میلادی نیز بیش از هر چیز، از احتمال بهبود وضعیت رشد اقتصاد جهانی الهام گرفته اند و بانک آمریکایی گلدمن ساچس با پیش بینی قیمت ۱۳۰ دلار نفت خام برنت در این سال، بالاترین برآورد را به خود اختصاص داده است.

در تحلیل کارشناسان گلدمن ساچس آمده است: محدودیت ظرفیت های عرضه نفت سبب می شود با وجود وضعیت نامناسب رشد اقتصاد جهانی، رشد بهای نفت خام ادامه داشته باشد و رشد تقاضا را محدود کند.

با این همه، بانک فرانسوی کردیت اگریکول پیش بینی کرده است بهای نفت خام برنت در سال آینده میلادی، ۹۲ دلار و ۵۰ سنت و در سال ۲۰۱۳ میلادی، ۹۰ دلار و ۶۰ سنت خواهد بود.

مهم ترین دلیل این بانک فرانسوی برای این برآورد اندک از بهای نفت خام، بازگشت تولید نفت خام لیبی و سرازیر شدن نفت خام ماسه ای تولید شده در آمریکا به بازار در سال های آینده میلادی است.

کارشناسان کردیت اگریکول همچنین معتقدند رشد اقتصاد چین، دومین وارد کننده بزرگ نفت خام و بزرگ ترین مصرف کننده انرژی جهان، به تازگی دچار وقفه شده است.

بیشتر کارشناسان بانک های یاد شده، برآورد خود را درباره اختلاف قیمتی نفت خام برنت با نفت خام دبلیو.تی.ای آمریکا کاهش داده اند زیرا اصلاح ساختار خط لوله های نفتی آمریکا تا حدی مشکل تجمع نفت در پایانه کاشینگ این کشور را برطرف می کند.

این کارشناسان پیش بینی می کنند تفاوت قیمت هر بشکه نفت خام برنت با هر بشکه نفت خام دبلیو.تی.ای، به ۸ دلار و ۲۰ سنت در سال ۲۰۱۲ میلادی و ۳ دلار در سال ۲۰۱۳ میلادی برسد.

بهای هر بشکه نفت خام برنت در پایان معاملات هفته گذشته (جمعه ۲ دی) بازار آی.سی.یی لندن، ۱۰۷ دلار و ۹۶ سنت و بهای هر بشکه نفت خام دبلیو.تی.آی در معاملات بازار نیویورک، ۹۹ دلار و ۶۸ سنت بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۴۱۳۴۶ بازدید