سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

استقرار الگوی مدیریت دانش در سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت از استقرار مدیریت دانش در این سازمان خبر داد و گفت: در استراتژی تدوین شده برای سازمان، دانش محور کردن تمامی فعالیت ها منطبق با علم روز مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به شیراز، محمد جواد کیان؛ مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در نخستین کنگره سراسری پزشکی و پیراپزشکی در صنعت که صبح امروز (شنبه ۲۶ آذرماه) در محل ساختمان مرکزی شرکت گاز استان فارس برگزار شد، گفت: نگاهی به نتایج استقرار الگوی مدیریت دانش در سازمان های موفق، مبین این نکته است که این سازمان ها همواره به نیروی انسانی به عنوان رکن اصلی تعالی در سازمان نگاه ویژه ای داشته اند.

وی افزود: دانش محور کردن فعالیت ها باید در تمامی بخش های سازمانی و حتی در جمعیت مخاطبان سازمان نهادینه شود.

کیان با تاکید بر اینکه ارائه تسهیلات سازمانی باید برای تمامی کارکنان به صورت یکسان فراهم شود، گفت: سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت ضمن توجه به ارائه خدمات بهداشتی درمانی به مخاطبان به عنوان وظیفه اصلی خود، حرکت به سمت تعالی علمی فعالیت ها و ایجاد هاب پژوهشی را مد نظر قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: در راستای اجرای فعالیت های پژوهشی، ایجاد پژوهشکده سلامت در صنعت نفت از جمله مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

 کیان ادامه داد: در این پژوهشکده محقق می تواند در تمامی عرصه های شغلی، نسبت به ارائه فعالیت های پژوهشی خود به صورت تخصصی اقدام کند.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در ادامه با اشاره به رشد چشمگیر فعالیت های آموزشی در این سازمان افزود: هم اکنون بیش از ۳۵ عنوان کتابچه آموزشی و نشریات علمی با تیراژهای بیش از سه میلیون نسخه در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.

وی افزود: هم اکنون سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بیش از ۸۰۰ هزار مخاطب در سراسر کشور را زیر پوشش خود قرار داده است و از این تعداد، حدود ۶۰۰ هزار نفر (شاغلین، خانواده ها و بازنشستگان) به صورت مستقیم با سازمان ارتباط دارند و باقی مخاطبان نیز بومیان مناطق عملیاتی هستند.

کیان همچنین جمعیت کارکنان سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت را بالغ بر ۹ هزار نفر اعلام کرد و اظهار داشت: بیش از پنج هزار نفر از اعضا را پرستاران و پیراپزشکان تشکیل می دهند.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بخش عمده ای از فعالیت های سازمان را مربوط به دخیل کردن تمامی رشته های شغلی در فعالیت های علمی دانست و گفت: تلاش می کنیم شرایطی را فراهم کنیم تا برگزاری همایش های علمی تنها به گروهی خاص اختصاص نداشته باشد و تمامی کارکنان صنعت نفت بتوانند در کنگره های علمی شرکت کنند.

کیان ادامه داد: هم اکنون سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در زمینه کارت هوشمند سلامت، تله مدیسین (پزشکی از راه دور) و پزشکی خانواده در منطقه حرف اول را می زند و امیدواریم بتوانیم در زمینه تحقیق و پژوهش از سازمان های مشابه خود پیشی بگیریم.

وی از برقراری تعامل و ارتباط با دانشگاه های کشور خبر داد و گفت: هم اکنون در حال فراهم سازی شرایط برای ادامه تحصیل پزشکان و کارکنان صنعت نفت در رشته های مورد نیاز در دانشگاه های کشور هستیم؛ در همین راستا می توان به اعزام ۴۰ نفر از پزشکان به دوره های MPH اشاره کرد.

در ادامه این کنگره، آرمان مستغنی؛ رییس بهداشت و درمان صنعت نفت استان فارس هدف از برگزاری این کنگره را ارائه آخرین نتایج تحقیقات در زمینه های مختلف پزشکی و بحث و بررسی آن ها اعلام کرد و گفت: این کنگره زمینه ارائه تحقیقات و مطالعات پرستاران و پیراپزشکان را فراهم کرده و امید است بتوانیم از ظرفیت موجود برای تولید و رشد علم استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مقالات ارائه شده در این کنگره شامل موضوعاتی با عناوین بیماری های شغلی، حوادث ناشی از کار و فرسودگی شغلی است که تمام آن ها توسط پیراپزشکان و پرستاران تهیه شده است.

مستغنی خاطرنشان کرد: در مجموع ۹۰ مقاله پژوهشی به نخستین کنگره سراسری پزشکی و پیراپزشکی در صنعت ارسال شده است که از این تعداد، ۳۷ مقاله برگزیده شده که ۱۳ مقاله به صورت پوستر و ۲۴ مقاله نیز به صورت سخنرانی در این کنگره ارائه خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۰۵۷۸ بازدید