سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

مراحل اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد

از سوی وزارت نفت، به دانشجویان ممتاز مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها که رشته تحصیلی آنان منطبق با نیازهای صنعت نفت باشد، کمک هزینه تحصیلی اعطا خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفتMOP))، به منظور ایجاد انگیزه و زمینه‌های تشویق دانشجویان ممتاز دانشگاه‌ها که رشته تحصیلی آنان منطبق با نیازهای صنعت نفت باشد و فراهم‌آوردن شرایط مطلوب برای ادامه تحصیل این دانشجویان، همچنین به‌منظور تحقق اهداف صنعت نفت در زمینه تامین نیروی انسانی متخصص، اعطای کمک هزینه تحصیلی به تعدادی از دانشجویان ممتاز دانشگاه‌ها بر اساس شرایط خاص، در برنامه وزارت نفت قرار دارد.

شرایط عمومی بورسیه دانشجویان ممتاز اعلام شد

غلامحسین منوچهری رئیس برنامه‌ریزی نیروی انسانی وزارت نفت با اشاره به ۶  شرط اصلی اعطای بورسیه به دانشجویان واجد شرایط از سوی وزارت نفت، به تشریح جزئیات اعطای کمک هزینه تحصیلی صنعت نفت پرداخت:

براساس این مجموعه مقررات، پذیرش و تحصیل دانشجویان از طریق آزمون سراسری در مقاطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های دولتی به صورت تمام وقت، بودن رشته تحصیلی دانشجو جزء رشته‌های مورد نیاز صنعت نفت، عدم تعهد خدمت بعد از تحصیلات به هیچ سازمانی سه شرط اول بورسیه دانشجویان ممتاز به شمار می‌رود.

شرط چهارم مربوط به دانشجویان مقطع کارشناسی است؛ به‌طوری که این دانشجویان باید یکی از شروط ذیل را داشته باشند: در آزمون سراسری رتبه ۱ تا ۱۰۰۰ کشوری را گروه آزمایشی ریاضی فنی و رتبه ۱ تا ۵۰۰ برای سایر گروه‌های آزمایشی را کسب کرده باشند؛ یا جزء دانشجویان انتخاب شده و شرکت‌کننده در المپیادهای جهانی باشند و یا در شمار دانشجویان شرکت‌کننده در المپیادهای دانشجویی جهانی باشند.

کسب حداقل معدل ۱۷ و یا رتبه اول تا سوم (با حداقل معدل ۱۶ برای مقطع کارشناسی و ۱۵ برای مقطع کارشناسی ارشد) در هر نیمسال تحصیلی  شرط پنجم برای اعطای بورسیه است. اگرچه در مورد دانشجویان دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی امیر کبیر، صنعتی اصفهان، شیراز، علم و صنعت ایران و شهید بهشتی، رتبه های اول تا پنجم مقطع کارشناسی و اول تا سوم مقطع کارشناسی ارشد ملاک بوده و شرط معدل اعمال نخواهد شد.

شرط ششم مربوط به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است و این دانشجویان باید یکی از شرایط زیر را دارا باشند: در آزمون ورودی بین کلیه شرکت‌کنندگان در رشته تحصیلی مورد نظر جزء بیست درصد اول پذیرفته‌شدگان در سطح کشوری باشند یا قبلا در المپیادهای دانشجویی جهانی شرکت کرده باشند.

شرایط پرداخت کمک هزینه تحصیلی و مدت زمان آن

طبق این دستورالعمل، به دانشجویان ممتاز که دارای شرایط ذکر شده باشند، در هر ماه کمک هزینه تحصیلی معادل حقوق پایه جدول بدو استخدام همان سال در مقطع تحصیلی مربوطه پرداخت می‌شود. حداکثر مدت زمان پرداخت کمک هزینه تحصیلیدر مقطع کارشناسی هشت نیمسال و در مقطع کارشناسی ارشد پنج نیمسال است.

مراحل بررسی و تایید درخواست‌ بورسیه دانشجویان

درخصوص چگونگی بررسی درخواست بورسیه دانشجویان قابل ذکر است: عنوان رشته‌های مورد نیاز هر ساله از طرف شرکت‌ها پیشنهاد و پس از تایید مدیر عامل شرکت اصلی (شرکت‌های ملی نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی) اعلام و صرفا به دانشجویان واجد شرایط این قبیل رشته‌ها، کمک هزینه پرداخت می‌شود.

همچنین پذیرش، بررسی و تصویب درخواست متقاضیان واجد شرایط بر اساس رشته‌های تحصیلی جهت استفاده از کمک هزینه تحصیلی توسط مدیریت امور اداری شرکت اصلی با رعایت مقررات موضوعه صورت می‌پذیرد.

در این زمینه، واحد آموزش شرکت اصلی مسئولیت اقدامات بعدی از جمله ایجاد ارتباط و هماهنگی با دانشگاه‌ها، نظارت بر پیشرفت تحصیلی و امور دانشجویان مزبور را به صورت مستمر عهده‌دار است و با هماهنگی واحدهای آموزشی دیگر شرکت‌های اصلی، شرایطی را فراهم می‌کند که هر دانشجو صرفا با یکی از شرکت‌های تابعه در ارتباط بوده و از مزایای طرح بهره‌مند شود.

شرایط کارآموزی دانشجویان در شرکت‌های تابعه

درباره شرایط کارآموزی دانشجویان در شرکت‌های تابعه قابل توضیح است: هر یک از شرکت‌های اصلی می‌توانند دانشجوی پذیرفته شده را به یکی از واحدهای تابعه جهت کارآموزی معرفی کرده ودانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز از طریق کار روی پروژه‌های صنعت نفت یا کار در واحدهای آموزشی و پژوهشی کارورزی خواهند کرد.

این شرکت‌ها درمقابل کارآموزی دانشجویان حق‌الزحمه کارآموزی(به‌صورت ساعتی) علاوه‌بر کمک هزینه تحصیلی به ازاء هر ساعت کار  ۵ درصد مبلغ کمک هزینه تحصیلی ماهانه پرداخت می‌کنند.

نحوه استخدام در شرکت‌های تابعه صنعت نفت

براساس این گزارش، شرکت‌ها در صورت نیاز می‌توانند دانشجویان مشمول را با رعایت حفظ کیفیت تحصیلی و مطابق با شرایط ممتازی ذکر شده تا پایان تحصیلات، به صورت مستقیم برای مصاحبه دعوت و در صورت قبولی و انجام مراحل طب صنعتی و گزینش جذب و از امتیازات ویژه برخوردار کنند.

شرکت‌ها یا مدیریت‌ها از فارغ‌التحصیلان موضوع این مقررات، درحد امکان در بخش‌های تحقیقاتی و پژوهشی استفاده خواهند کرد و انتصاب آنها در سمت‌های بالاتر از رتبه شخصی طبق مقررات بلامانع است. قابل توجه است دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در صورت داشتن شرایط ذکر شده برای دانشجویان ممتاز، می‌توانند از مزایای مربوطه برخوردار شوند.

  چگونگی تعهد دانشجویان نسبت به شرکت‌ها

در مقابل، دانشجویان با سپردن تعهد دو نفر از کارمندان رسمی دولت متعهد می‌شوند که به میزان مدتی که از شرکت، کمک هزینه دریافت داشته‌اند در محلی که شرکت تعیین می‌کند، خدمت کنند. در صورت انصراف از این تعهدات، کلیه هزینه‌هایی که شرکت در طول تحصیل برای دانشجو متقبل شده است از ضامن اخذ خواهد شد؛ تعیین میزان بدهی از طرف شرکت اصلی ذیربط قطعی است.

در این خصوص در صورتی که دانشجو در حین تحصیل و یا انجام خدمت نظام و یا حین کار فوت کند، تعهد ضامن ملغی خواهد شد. همچنین در صورت اعلام عدم نیاز شرکت به خدمات دانشجو پس از فارغ‌التحصیلی و حداکثر سه ماه پس از تعیین وضعیت نظام وظیفه، شرکت ذیربط نسبت به لغو تعهد اقدام خواهد کرد.

سایر شرایط موجود به منظور بورسیه دانشجویان ممتاز

شایان ذکر است که دانشجویان مذکور در طول تحصیل از امکانات تحقیقاتی واحدهای صنعت نفت که از طریق ادارات آموزش هماهنگ خواهد شد، استفاده خواهندکرد؛ دانشجویان موظفند درپایان هر نیمسال تحصیلی گواهی مربوط به ممتاز بودن را از دانشگاه مربوطه اخذ و به اداره آموزش شرکت ذیربط تحویل دهند.

چنانچه دانشجویی بیش از دو نیمسال تحصیلی واجد شرایط دریافت کمک هزینه نشود، از شمار دانشجویان مشمول این مقررات خارج خواهد شد؛ کمک هزینه تحصیلی دانشجویانی که به هر دلیل ترک تحصیل کرده و یا از دانشگاه اخراج شوند، قطع و کمک هزینه‌‌های پرداختی عینا از دانشجو و یا ضامن دریافت خواهد شد.

چنانچه دانشجو در زمینه طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط با صنایع نفت، گاز و صنایع پتروشیمی فعالیت کند، می‌تواند از مزایای طرح حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی بهره‌مند شود؛ بودجه مورد نیاز اجرای این مقررات همه ساله توسط واحدهای آموزش شرکت‌ها پیش‌بینی و تامین خواهد شد.

همچنین شرکت‌ها می‌توانند نسبت به تامین کتاب، جزوه، نرم‌افزار و سایر اقلام کمک آموزشی با پیشنهاد واحد پژوهش و فناوری یا آموزش شرکت مربوطه و تایید مدیریت امور اداری و شرکت اصلی اقدام کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، ضوابط اعطای کمک هزینه تحصیلی دانشجویان دکتری نیز در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۱۰۵۲۹ بازدید