- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

نخستین واحد پایلوت جی تی ال کشور رونمایی شد

دقایقی پیش با حضور مهندس قاسمی وزیر نفت و مهندس غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت از نخستین واحد پایلوت جی تی ال کشور رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار شانا، نخستین واحد پایلوت جی تی ال کشور با حضور مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت و مهندس غضنفری، وزیر صنعت معدن و تجارت و مهندس هدایت، رئیس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در شهرک صنعتی عباس آباد رونمایی شد.

فرایند جی تی ال یا تبدیل گاز به مایع، یک دانش فنی پیچیده و دارای ارزش افزوده فوق العاده ای است؛ به نحوی که با دارا بودن این دانش فنی می توان از گاز طبیعی انواع محصولات ال پی جی، بنزین، گازوییل، نفت سفید و باکس را تهیه کرد.

سوخت حاصل از این فرایند به دلیل نداشتن گوگرد در گاز طبیعی دارای کمترین آلایندگی است و استاندارد زیست محیطی یورو ۵ و بالاتر را تامین می کند.

توسعه دانش فنی جی تی ال با حمایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در مجموعه شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو در قالب تحقیقات آزمایشگاهی آغاز شده و با طی ۴ مرحله به اجرا درآمده است.

در چهارمین مرحله طرح که امروز رونمایی شد، طی سال های ۸۹ و ۹۰ با تولید گاز سنتز به روش پی او ایکس، ظرفیت اسمی یک بشکه در روز به دست آمد. این دانش فنی کاملا بومی و با تلاش محققان داخلی ایجاد شده است.

مطالعات امکان سنجی نشان می دهد در صورت تامین منابع مالی و سرمایه گذاری لازم می توان یکصد پالایشگاه با ظرفیت روزانه یک میلیون بشکه جی تی ال احداث کرد که سالانه ۲۴ میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور خواهد داشت.

 

[1] [2] [3] [4]