سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

رئیس اوپک روند تقاضا در بازار نفت را منطقی دانست

وزیر نفت ایران در گفت و گو با شبکه خبری الجزیره با اشاره به اینکه روند تقاضا در بازار نفت منطقی است، سطح تولید کنونی اوپک را برای حفظ تعادل در بازار مناسب دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس رستم قاسمی درباره هدف و برنامه‌های مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی.یی.سی.اف) اعلام کرد: با توجه به اینکه تولید کنندگان و صادرکنندگان گاز طبیعی به همکاری با یکدیگر نیاز دارند، ابتکار گردهم آوردن کشورهای تولید کننده گاز برای نخستین بار از سوی ایران مطرح شد و این مجمع به عنوان مکانی مناسب برای هماهنگی و تصمیم گیری ها ایجاد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره قیمت های جهانی گاز و برنامه جی یی سی اف گفت: مجمع کشورهای صادر کننده گاز تعیین کننده قیمت گاز نیست و در مورد قیمت گاز در این مجمع بحث نمی شود.

مهندس قاسمی تاکید کرد: در این مجمع درباره فناوری ها و تبادل ایده ها بحث و گفت و گو می شود و کشورهای عضو تلاش می کنند به کمک یکدیگر به بهبود شرایط عرضه گاز در بازارهای جهانی کمک کنند و قرار نیست در این مجمع درباره موضوع تعیین قیمت بحث شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره درباره شرایط بازارهای جهانی نفت خام و موضوع ریاست ایران در اوپک، گفت: اوپک یک سازمان قدیمی است و کشورهای عضو این نهاد تجربه کافی در بازارهای جهانی نفت خام دارند، اعضا و دبیرخانه به طور دائم و به دقت تحولات بازار را زیر نظر دارند و در مواقع ضروری تولید خود را افزایش یا کاهش می‌دهند.

رئیس اوپک تصریح کرد: تولید نفت خام لیبی در زمان رو به رو شدن با بحران و نا آرامی های سیاسی کاهش یافت و هم اکنون با توجه به از سرگیری تولید نفت در این کشور آن ها حق دارند تولید خود را برای بازگشت به سطوح پیش از بحران افزایش دهند، همچنین تولید نفت خام عراق در حال افزایش است.

مهندس قاسمی عنوان کرد: در پی نا آرامی های سیاسی در لیبی و کمبود عرضه نفت خام این کشور، دیگر کشورهای عضو اوپک به منظور جبران این کمبود و تنظیم بازار تولید خود را افزایش دادند و این حرکت نیز منطقی بود.

وی ادامه داد: هم اکنون تولید نفت لیبی در حال بهبود و تولید نفت خام عراق در حال افزایش است و باید در نظر گرفت نفت این دو کشور در حال بازگشت به بازار است؛ حال چنانچه در بازار تقاضا وجود داشته باشد، تولید اوپک در سطوح کنونی ادامه می یابد و چنانچه تقاضا در بازار کم باشد، اعضای اوپک در این باره مشورت می کنند و تصمیم مناسب را خواهند گرفت.

وزیر نفت ایران در باره شرایط تقاضای نفت در زمستان گفت: به طور طبیعی در فصل سرما تقاضا برای انرژی افزایش می یابد و به نظر می رسد تقاضای کنونی در بازارهای جهانی با چند ماه گذشته تفاوت چندانی نداشته باشد.

مهندس قاسمی  اعلام کرد: ما معتقدیم که هم اکنون روند تقاضا در بازارهای جهانی منطقی است و به نظر ما این روند در طول زمستان و پس از آن نیز ادامه خواهد داشت و اعضای اوپک بر این باورند که با سهمیه‌های تولید کنونی می‌توانند تعادل را در بازار برقرار کرد.

وی تصریح کرد: بهای نفت را اوپک تعیین نمی کند و بازارهای جهانی نفت تعیین کننده قیمت های این ماده است.

وزیر نفت ایران یاد آور شد: بهای نفت باید در شرایطی مطلوب برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان تثبیت شود، قیمت های پایین نفت خام به ضرر کشورهای تولید کننده خواهد بود زیرا کشورهای تولید کننده برای سرمایه گذاری در پروژه های افزایش ظرفیت تولید به بهای مطلوب نفت نیاز دارند.

مهندس قاسمی ادامه داد: نمی توان قیمت خاصی در بازار تعیین کرد و این شرایط و بنیادهای بازار از جمله عرضه و تقاضا است که در تعیین بهای نفت موثر خواهد بود و ایران نیز به عنوان یکی از اعضای اوپک به دنبال بهای مطلوب نفت است.

وی در باره سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز ایران گفت: هم اکنون بحث سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز اهمیت فراوانی دارد، حجم سرمایه گذاری متناسب با نیاز به افزایش تولید از چندین سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه خواهد داشت و چنانچه سرمایه گذاری ها ادامه نمی یافت، ما هم اکنون قادر به تثبیت تولید نفت و همچنین گاز خود در میدان های مختلف نبودیم.

مهندس قاسمی عنوان کرد: با توجه به ضرورت های موجود و برنامه توسعه کشور ما تولید نفت و گاز باید افزایش یابد و هم اکنون سرمایه گذاری از سوی موسسه‌های مالی و اعتباری مختلف و پیمانکاران داخلی صورت می گیرد و روابط ما با شرکت های چینی مانند گذشته همچنان ادامه دارد.

اوپک سازمانی اقتصادی است

رئیس اوپک گفت: اوپک یک مجموعه اقتصادی است و همچنین مسائل مربوط به بازارهای جهانی نفت‌خام به طور کامل ماهیت اقتصادی دارد. تمام اعضای اوپک در تصمیم گیری‌های این سازمان نقش دارند و این سازمان در بازارهای جهانی نقش کلیدی دارد.

به گفته مهندس قاسمی، با وجود نا آرامی های سیاسی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بازارهای جهانی نفت‌خام با کمبود عرضه رو به رو نشده است و بازار همچون گذشته شرایط مطلوبی دارد و بحث عرضه و تقاضای نفت چندان تابع مسائل سیاسی نیست.

وی تصریح کرد:  ایران همچنان نفت کافی به بازار جهانی عرضه می کند و علاوه بر تثبیت سطوح تولید به همکاری با دیگر اعضای اوپک ادامه می دهد.

تحریم ها تاثیری بر صنعت نفت ایران ندارد

مهندس قاسمی درباره تحریم و فشارهای غرب بر دولت ایران گفت: از اوایل انقلاب تاکنون دولت های غربی همواره ایران را تهدید و تحریم کرده اند؛ ما هیچگاه از این فشارها ترس و واهمه ای نداشته ایم و روند صادرات نفت ما بدون مشکل ادامه داشته است.

وی تاکید کرد: ایران یکی از تولید کننده‌های عمده نفت در دنیا به شمار می‌رود و از لحاظ تولید در اوپک جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است، این کشور نقش سازنده‌ای در بازارهای جهانی نفت‌خام دارد و هر گونه خللی در عرضه نفت ایران می تواند بازار نفت را بامشکل عمده ای رو به رو سازد.

وزیر نفت ایران یادآور شد: بحث تحریم‌های آمریکا نکته جدیدی نیست ما سال‌هاست تحریم هستیم و خوشبختانه صنعت نفت ما روز به روز در حال پیشرفت بوده است و هم اکنون بیشتر تجهیزات نفتی ما در ایران ساخته می شود و سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز به وسیله پیمانکاران داخلی و کشورهای دوست صورت می گیرد.

مهندس قاسمی همچنین درباره برنامه افزایش تولید عراق گفت: عراق در نظر دارد تولید خود را افزایش دهد و این افزایش تولید به شرایط و رخدادهای آینده بستگی دارد و اوپک در آن زمان باید سهمیه تولید این کشور را تعیین کند زیرا اوپک تنظیم کننده بازار است.

وی تصریح کرد:با توجه به برنامه های افزایش ظرفیت تولید ایران، جایگاه ایران در اوپک تغییر نمی کند.

وزیر نفت ایران در پایان این گفت و گو یادآور شد: ذخایر قابل برداشت نفت خام ایران هم اکنون به ۱۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون بشکه رسیده است و ایران دومین ذخایر بزرگ نفت جهان را در اختیار دارد

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۴۹۳۶۹ بازدید